RFA Grand Opening – vsadit “barák” na favority?

RFA pořádalo v Bratislavě svůj první galavečer s názvem Grand Opening v tenisové NTC aréně.

Co se týká po organizační stránce galavečer byl povedený. Všechno klapalo, tak jak mělo aspoň pro diváky tam nebyl vidět žádný problém. Za nás musíme konstatovat, že angažování Davida Dvořáka do role komentátora byl určitě krok správným směrem.  David Dvořák patří, co se týká komentování zápasů, jednoznačně k tomu nejlepšímu z domácí scény. Dá se říct, že se v této roli našel  a jeho komentáře nás baví už nějakou dobu. Stejně tak byl výborný i Slavomír Jurko.

David Dvořák v roli komentátora RFA Grand Opening. A Slavomír Jurko.

Na celý galavečer se snesla vlna kritiky už v podstatě před jeho začátkem a sice hlavně na skladbu zápasů, kde pokud jsme se před turnajem podívali na kurzové lístky, tak většinou tam byli favorité s kurzem Do 1.2. Je otázkou do jaké míry za to mohl match making a do jaké míry za to mohly vypsané kurzy sázkových kanceláří. Už několikrát se potvrdilo, že borce z domácí scény sázkové kanceláře favorizují. Je to celkem logický tah od nich, kdy předpokládájí poměr vsazených prostředků vyšší na domácí borce, než na borce ze zahraničí. Mohlo se pak zdát, že vsadit si “barák” jen na favority je prakticky jistá výhra. Můžeme s klidným svědomím konstatovat, že by to byl průser a o jednoho bezdomovce víc. O překvapení v rámci tohoto galavečeru zkrátka nebyla nouze.

Gilotina Nenad Avramovic vs Milan Ďatělinka
RFA Grand Opening

Zvláště pak vrchol večera, zápas mezi Milanem Ďatělinkou Nenadem Avramovičem zřejmě nejvíc překvapilo diváky, kteří zůstali dá se říct celý zkoprnělý a potom, co se Milan Ďaťelinka nechal utáhnout na gilotinu, tak nějak zapomněli ocenit výkon jeho soupeře Nenada Avramovice.  V celé hale bylo najednou ticho, že by snad bylo slyšet i spadnout špendlík na zem. 

Milan Ďatělinka RFA Grand Opening prohrál na gilotinu Nenad Avramovic

Přesný opak toho, co se dělo v předchozím zápase, kdy hala hnala Sebastiana Fapša dopředu a v okamžiku, kdy se mu povedlo knockautem poslat k zemi svého soupeře Bernarda Plavce doslova vybuchla. Sebastian Fapšo tak potvrdil roli favorita. Jeho výkon trošku zkalil úvod zápasu, kdy bez toho aby pozdravil svého soupeře, na něj vystartoval pushkickem na hlavu. Ano je to něco, co je v zápasu dalo by se říct navíc, ale je to vyjádření respektu soupeři po tom, co rozhodčí odstartuje zápas. 

V ostrém kontrastu s tímto úvodem pak byl úvod zápasu Miroslava “Inkvizitora” Brože, který se doslova přivítal se svým soupeřem Diegem Otalorou. Na atraktivitě zápasu to nijak neubralo. Mira Brož potvrdil, že dokáže dělat atraktivní zápasy pod hlavičkou jakékoliv organizace. Na tiskovce potvrdil, že připravená taktika se ztrácí po prvním úderu. Ale je to srdcař, rváč a spoustu věcí ustojí. Nechal se v průběhu prvního kola snad dvakrát posadit na zem, ale nevzdal to a šel do zápasu s o to větší vervou. Nechal tam vše. Hodně nepříjemný moment byl okamžik, kdy soupeře měl pod sebou, zasypával ho ranami a v tom okamžiku přišel gong konce kola. Ano Míra Brož na tiskovce pak říkal, že to byla jeho chyba a šel oslavovat vítězství na klec. Jenže to načasování gongu, pozice ve které se oba borci nacházeli, kdy Míra v ten moment jednoznačně dominoval, bylo prostě takové nešťastné, že by to stejným způsobem pravděpodobně vyhodnotilo 90% zápasníků. 

Miroslav Inkvizitor Brož vs Diego Otalora
RFA Grand Opening

A na to kolik diváků bylo na místě, dokázali Mírovi udělat opravdu skvělou atmosféru.   

Další zápas, který diváky dostával do varu byl zápas domácího borce Josefa Wittnera s maďarským zápasníkem Martinem Kaluczem. Josef Wittner si zápas pohlídal a došel si pro zasloužené vítězství. Údajně nastupoval poprvé v “ponožkách” a byl omezen, co se týká používání kopů. Je to škoda, protože všichni chceme vidět souboj dvou borců v jejich nejlepší formě. V každém případě se rýsuje zajímavý zápas Josef Wittner vs Míra Brož. Uvidíme, kdy a v kterém městě se ho dočkáme.

Otázkou pořád zůstává jestli je na česko-slovenské scéně prostor pro další velkou organizaci a bohužel pro RFA musíme konstatovat, že ta návštěvnost tomu úplně neodpovídala. Je to škoda, protože galavečer měl potenciál a rozhodně se bylo na co dívat ať už se budeme bavit o samotných zápasech, nebo o hudební vložce v podobě Real Time Show. Bohužel díky té návšťevnosti pak vypadá prezentování bojovníku v medaloncích, kdy je v každém medailonku věta: “…před vyprodanou NTC arénou”, tak trošku nepatřičně.

RFA Grand Opening NTC aréna Bratislava

Na česko slovenské scéně se zkrátka velkoústá prohlášení neodpouští. Dokážou je odpustit diváci v okamžiku, kdy uvidí, že organizace je schopna přinést zábavu v podobě profesionálně zvládnutého galavečera bojových sportů? Nevíme.

V každém případě pokud chce RFA na konci roku mít vyprodanou O2 arénu v Praze, je před nimi dlouhá cesta, spousta práce a relativně málo času.

Na druhou stranu na to jestli je zde prostor pro další organizaci se můžeme dívat i z druhého úhlu pohledu a to, kde můžou zápasit zápasníci, kteří momentálně buď nemají smlouvu, nebo jsou na začátku kariéry a tady ten prostor určitě je.

Za nás tam byly pouze dvě slabé místa. Moderátor v podobě Petra Vágnera, který nedokáže dělat atraktivní rozhovory a omezuje se pouze na jedinou otázku pro vítěze: “Čím tě soupeř překvapil?” a kulturní vložka v podobě rádoby vtipného Jerry Velmajstra Szabo. Čím dříve si organizace uvědomí, že tyto dvě věci její úroveň stahují dolů, tím lépe pro ni.

Naproti tomu Real Time Show bylo zpestření, které bylo fajn a bylo poznat, že producent pochází právě z této hip hopové scény. Jen se nabízí otázka. Dokázal by večer postavený jen na interpretech v rámci Real Time Show vyprodat NTC Arénu v Bratislavě lépe než galavečer bojových sportů?

V každém případě do budoucna přejeme RFA větší návštěvnost.

Především bojovnící, kteří bojují v barvách RFA, si to určitě zaslouží.

Kompletní výsledky:

HLAVNÍ KARTA
Middleweight (do 84kg)Avramovic (SRB) – Ďatelinka (SVK)Submise, 1. kolo
Catchweight (do 81kg)Fapšo (SVK) – Plavec (ČR)KO, 1.kolo
Welterweight (do 77kg)Kalucz (HUN) – Wittner (SVK)Na body, 3. kolo
Welterweight (do 77kg)Otalora (COL) – Brož (ČR)TKO, 2. kolo
Catchweight (do 75kg)Bereczki (HUN) – Kadáš (SVK)KO, 1. kolo
Catchweight (do 74,5kg)Veselík (ČR) – Lima (Bra)Submise 1. kolo
Welterweight (do 77kg)Fajk (ČR) – Glos (SVK)Na body, 3. kolo
Lightweight (do 70kg)Barreto (BRA) – Jakubík (SVK)Submise, 1. kolo
PRELIMS KARTA
Middleweight (do 84kg)Sousa (BRA) – Rybak (POL)Na body, 3. kolo
Welterweight (do 77kg)Králik (ČR) – Duba (SVK)Na body, 3. kolo
Bantamweight (do 62kg)Kladivová (ČR) – Tauber (SVK)Submise, 1. kolo
Lightweight (do 70kg)Krofta (ČR) – Mikula (SVK)Na body, 3. kolo
Catchweight (do 51,5kg)Juhasz (HUN) – Grmanová (SVK)Submise, 1. kolo