Shem Rock 7 let na útěku

Když se Shem Rock rozhodl před policií uprchnout, nemyslel si, že vydrží na útěku více než jeden den. Rock, jehož celé jméno je Shaqueme Rock, se přestěhoval do Malajsie a trvalo sedm let, než by byl zatčen ve Spojeném království, kde strávil šest měsíců ve vyšetřovací vazbě. Na útěku v zámoří začal trénovat v MMA, zjistil, že má talent a začal zápasit. Objevil se ve dvou televizních reality show založených na MMA, díky kterým ho později odhalila britská policie. Přestěhoval se do Dublinu i s rizikem toho, že by jeho rozvíjející se MMA kariéru mohlo zhatit případné zatčení.

Shem Rock

V roce 2022 byl u soudu shledán nevinným, čímž očistil své jméno od obvinění, které vrhlo stín na jeho život i kariéru.

V současné době trénuje v liverpoolském Gymu Next Generation MMA po boku hvězd jako Molly McCann, nebo mnohem známější Paddy Pimblett v kapse podepaná smlouva s evropskou organizací Oktagon MMA a v sobotu se představí ve svém prvním zápase pod touto organizací se soupeřem Arthurem Limou. Původním soupeřem Shem Rocka měl být na kartě Jakub Bahník, který za zápasu odstoupil kvůli zranění. Skóre obou borců je více než zajímavé Shem Rock má na svém kontě v profi MMA 8 výher a jen jedinou porážku. Artul Lima pak 10 výher, dvě porážky a jednu remízu.

“Starý život je pryč, tohle je můj nový život a limitem je nebe,” říká Shem Rock.

“Všechno, čím jsem si prošel, všechny překážky, všechny dveře, které se mi zabouchly před nosem, všechna ta nenávist – to vše vytvořilo můj charakter a udělalo mě, čím jsem teď. Vzbudilo to ve mě ještě větší hlad po vítězství.”

Škola pro něho nebylo úplně to nejdůležitější místo na světě. Jak sám říká, nevedl úplně příkladný život. Zapletl se s partou, která prodávala drogy. Častokrát ho policisté zastavili a prohledali. Mnohokrát byl jako teenager zatčen a propuštěn bez obvinění.

Jednou to, ale bylo jiné. Vyslýchali ho kvůli údajnému vloupání. Když ho jeho právní zástupce informoval, že ho policie propustila na kauci. Zpanikařil.

“Nepůjdu sedět za něco, co jsem nespáchal.” A utekl. Dostal se do Francie a odtud odletěl do Thajska. Zde zůstal několik měsíců, než se přestěhoval do Malajsije. Tam absolvoval svoji první hodinu brazilského jiu-jitsu.

“Okamžitě mě to začalo bavit. V tu chvíli to bylo něco, co jsem v životě potřeboval. Byl jsem trošku lehkomyslný. Zkrátka tak nějak mimo zajeté koleje. Tohle mi pomohlo získat vnitřní řád. Disciplínu na žíněnkách i mimo ně.” Řekl Rock.

“Opravdu jsem změnil svůj život a začal sekat latinu.”

Neviděl svoji rodinu celé roky. Ve snaze vydělat více peněz přihlásil se Rock do dvou televizních reality show založených na bojových uměních v Asii, včetně populární Warrior Series One Championship. V obou se dostal do posledních fází.

Ale jakmile se producenti dozvěděli, že je Shem Rock hledán policií ve Spojeném království, vyhodili ho ze show. Po těchto dvou zmařených pokusech, rozhodl se Shem Rock odstěhovat do Irska, aby mohl pokračovat ve své MMA kariéře. Ale po tom, co v roce 2021 odcestoval do Severníhi Irska kvůli bojovým sportům. byl zatčen v Belfastu a strávil šest měsíců za mřížemi, kde čekal na soud. Na ten soud, kterého se bál a před kterým byl už sedmým rokem na útěku.

“Ani na vteřinu jsem neuvažoval o tom, že moje MMA kariéra skončila, ” řekl Rock

“V cele jsem každý den zvedal činky, každý den stínoval. Dělal jsem vše, co jsem mohl abych se udžel ve formě. Ať už by soud dopadl jakkoliv, věděl jsem, že tohle je můj život. Nic by mě nezastavilo. Můj největší boj se, ale odehrál mimo klec”

Rock popisuje emoce po té, co byl zproštěn viny v dubnu 2022. Po sedmi letech na útěku, trval soud necelých 20 minut.

“Léta jsem neviděl svou rodinu v Liverpoolu. A kvůli čemu, kvůli tomu, že jsem byl hledaný za něco, co jsem nespáchal? Teď jsem očistil své jméno a je to úžasný pocit. “

Rock očištěn od obvinění, kterému čelil více než 10 let, se mohl nyní soustředit pouze na svoji MMA kariéru. Říká, že připojit s k Next Generetion, přišlo tak nějak samo.

“Byl jsem venku z vězení, ve čtvrtek nebo v pátek a v pondělí hned na to jsem šel na trénink do Gymu. Přímo s Paddym, Molly – byl šéf,” řekl Rock.

Říká, že připojit se k Next Generation bylo „nepřemýšlivé“.

“Byl jsem venku [z vězení] ve čtvrtek nebo v pátek a pak v pondělí jsem byl na tréninku v tělocvičně. Přímo s Paddym, Molly – to byl šéf,” řekl Rock.

“V první hodině jsem všude zvracel, protože jsem nebyl ve formě z vězení, ale neodradilo mě to a chodil jsem každý den.”

Stejně jako Pimblett a McCann je Rock stejně zapálený pro to, aby pomohl obohatit životy mladých lidí v Liverpoolu.

“Jsem Nigerijec, Bajan, Angličan a Skot. Ale na konci dne jsem Scouse,” řekl.

„Tam kde jsem celý život vyrůstal, jsme nikdy neměli lidi, ke kterým bychom mohli vzhlížet. Vyrůstal jsem převážně v černošské a přistěhovalecké oblasti. I když jsou Paddy a Molly skvělí zástupci Scousers, stále jsou v tomto městě někteří lidé, kteří svého zástupce nemají. Pocházím z generace přistěhovalců. Tak doufám, že pro tyto lidi mohu být inspirací. Kdybych mohl změnit život jen jednoho dítěte, bylo by to pro mě úžasné.”

‘Změnit život jen jednoho dítěte by bylo úžasné’

Shem Rock oficiální váha Oktagon MMA

zdroj: bbc.com