RFA A GMC toxické spojení?

Nedávno oznámila RFA dvě důležité novinky.

Za prvé změnu na pozici konferenciéra, kde za stávajícího Patra Vágnera s kterým rozvázali spolupráci. Údajně kvůli jeho časovému vytížení. Nebo kvůli silné kritice ze strany fanoušků. Je to celkem jedno.

V každém případě na jeho místě bude nově, pod hlavičkou RFA, uvádět bojovníky Jakub Kotek.

Jakub Kotek nový moderátor RFA

Druhou novinkou pak bylo navázání spolupráce s německou organizací GMC. O této organizaci se ví v Čechách a na Slovensku jen tolik, že jedním z jejich šampiónů byl ve váze do 93Kg Jan JayJay Gottwald.

Možná pár fanoušků ještě postřehlo, že tato organizace je zde už od roku 2010. Patřila k prvním a největším MMA organizacím v německu.

Jen pro zajímavost Oktagon MMA vznikl až v srpnu 2016. První Štvanici, turnaj pod otevřeným nebem, uspořádali na konci července v roce 2017. GCF působí na českém trhu od roku cca 2010.  

Jejich turnaji prošla řada nejen německých zápasníků. K těm nejznámějším jménům. O kterých budou něco vědět i česko-slovenští fanoušci. Patří bezesporu Stephan Puetz a Christian Eckerlin. V této organizaci zápasili ještě v době kdy měla kredit a velice zvučné jméno nejen v německu. V současné době pouze využívá své dřívější slávy ze které je pouze mlhavý stín. Sláva této organizace uvadá především díky kontraverzním praktikám.

GMC, GERMAN MMA CHAMPIONSHIP, má za sebou více jak 40 turnajů  a více než dvanáctiletou tradici. Bohužel v současné době je v německu GMC vnímáno jako organizace, která prosazuje jenom svoje, vybrané bojovníky. dále je v německu známá řadou věcí, které čeští, stejně jako slovenští fanoušci neodpouští.

Zkuste si představit situaci, kdyby Oktagon jako rozhodčího zaměstnal Ilju Škondriče a nechal ho pískat zápas Ronyho Paradaisera vs Ivan Buchinger. Samozřejmě s tím, že by ještě Ronymu před zápasem poradil taktiku na Ivana a co bude a nebude pískat. A samozřejmě mu dopředu říkal, že to bude okamžitě stavět pro neaktivitu.

Že je to v našich končinách nepředstavitelné. Ok. Souhlasím. Tady tyto chyby už fanoušci neodpustí. Neodpustí ani to, aby byl nějaký zápasník jenom náznakem protěžován.

V německu tak daleko ještě nejsou. Nebo možná už jsou a proto ta popularita GMC není tam, kde byla před 5 lety.

A přesně to, co jsem popsal v předešlém odstavci se děje v rámci turnajů GMC. Jsou zde protěžování pouze zápasníci z jednoho gymu. Zápasy píská zápasník GMC Nordin Asrih – to jméno si zapamatujte až budete sledovat turnaj v Rozvadově. Třeba ho uvidíte v kleci pískat zápas. Žádný strach píská i zápasy svých svěřenců, které trénuje.

Na zdraví zápasníků se kašle. Viz. příklad který se stal 25.6.2022. Kdy o tom, co se stalo na turnaji GMC Fight Night 15 se rozpovídal jeden z jeho účastníků Hamza Dagderiven, v rámci streamu na @mma_ohne_maske.

Celý stream ke shlednutí >> zde <<. Pro ty co ovládají němčinu.

Při zápase se zranil a nemohl pořádně dýchat. Ale i tak nastoupil do druhého kola. Pak dostal úder na tělo a nemohl pokračovat. Opřel se o klec a ukazoval, že nemůže pokračovat. Jeho protivník to viděl, že nemůže pokračovat, šel zpět do svého rohu a bral to tak, že zápas pravděpodobně skončil.
Rozhodčí, místo toho aby zápas ukončil, začal na soupeře křičet ať pokračuje, ať ho dodělá. A on mu ukazoval na protivníka. Vždyť se vzdává. Zkrátka rozhodčí ho chtěl donutit, aby ho tam ještě nějakým způsobem ukončil. V tomto případě bylo zdraví zápasníka až na třetím místě.
Nechápal, jak takový člověk může rozhodovat zápasy. Takový člověk je tam jako rozhodčí naprosto zbytečný a takto pískané zápasy mají blíže spíše k pouliční bitce, než ke sportu, kterým MMA beze sporu je.

Další rozporuplný moment přišel v rámci vážení hvězdy GMC Michala Smolika. Kdy, narozdíl od ostatních, přišel na vážení o půl hodiny dříve. Odvážil. Správnou váhu zkotrolovala komise rozhodčích. Pravděpodobně stejně nezávislá jako Nordin Asrih. Jestli měl, nebo neměl správnou váhu nechceme hodnotit. V každém případě měl minimálně půl hodinky náskok před svým soupeřem.

Michal Smolik je současná hvězda GMC se skóre 4:0, které získal v soubojích se soupeři světové kvality. Tak né, děláme si srandu. Měl jenom dva soupeře s kladným skóre. (1:0 a 5:4). Jeho dalším soupeřem bude opět soupeř stejných kvalit a to Edilson Franca, který naposled zápasil v roce 2016. A my si děláme hlavu z toho, že Ilič není soupeř pro Karlose. Být do v GMC tak Karlos dostane do tituláku soupeře kvalit Pavla “Maximuse” Lamackého.

To, že své zápasníky nutí do slovních potyček se soupeři, jen dokresluje charakteristiku této organizace. Nepřekvapí ani to, že v okamžiku, kdy zjistili, že budou Christian Eckerlin a Stephan Puetz hlavními tvářemi Oktagon výzvy v rámci jedné z trenérských dvojic. Okamžitě uvolnili na svém youtube kanále jejich zápasy pod hlavičkou GMC. Samozřejmě patří aktuálně k těm nejsledovanějším.

Na jednu stranu tady máme RFA a garanta fair play v rámci MMA v podobě Jakuba Mullera a na druhé straně GMC s řadou kontroverzních událostí. Uvidíme co z této spolupráce vzejde.

RFA nechce být vnímána jako nové XFN, ale do svých řad přijme jednu z tváři XFN a navíc se spojí s organizací, která má momentálně v německu horší jméno než měla XFN v čechách. A to ne proto, že by neplatila, ale proto, že jsou jejich turnaje více o “politice”, než o sportu.

2 Replies to “RFA A GMC toxické spojení?”

  1. Pingback: King’s Resort Casino, MMA, RFA a GMC – MMA-BEZMASKY.CZ

  2. Pingback: Jakub Müller – MMA-BEZMASKY.CZ