Odpálí Oktagon ve Velké Británii své “bomby” a odstartuje tam novou éru MMA?

Oktagon se zapsal v Českém a Slovenském MMA nesmazatelnými písmeny. Jeho éra se začala psát od roku 2015, kdy se dohodli Ondřej Novotný s Palom Nerudom a založili tuto organizaci. Ale má šanci uspět ve státech, kde každý zná Conora McGregora a kde je toto jméno pojem? Kde už jedna velká MMA organizace existuje a má za sebou skoro 180 uspořádaných eventů?

Ano má. Teď mě spousta lidí bude hejtovat za to, jak tady budu podkuřovat zakladatelům Oktagonu, ale jak říká ON: “srát na to”. A hned vysvětlím pár důvodů proč, dle mého názoru, uspějí.

Mnoho lidí v České republice a na Slovensku zmiňuje, že by MMA v těchto státech nebylo tam, kde je teď, bez Karlose Vémoly. Ale málokdo si položí otázku, kde by bylo MMA bez Pala Nerudy, Ondřeje Novotného a především jejich organizace Oktagon MMA. Bylo by dál než je teď? Existovalo by ještě XFN, které momentálně zná už jen pár “pamětníků”. Byl by Karlos Vémola jedinou hvězdou této zaniklé organizace? Nebo by vedle Karlose vyrostly další hvězdy. Na to odpovědět neumím. Ale pokud jsou pravdivé informace, že v XFN se nehrálo úplně čistě, tak by pád této organizace byl jen otázkou času. Řekněme, že by vyprodali ještě dvakrát O2 arénu a pak, nejpozději v okamžiku, kdy by přišly covid restrikce, s velkou pravěpodobností zkrachovali.

A jak by to bylo v opačném případě, když by se Karlos Vémola nestal šampiónem Oktagonu? Řekněme, že by zůstal v Anglii, nebo by se mu povedl návrat do UFC. Dostal by se Oktagon tam kde je teď? Je to jen mů názor, který mi kdokoliv může vyvrátit. Ale ano dostal by se tam, protože tam kde je Oktagon, není díky Karlosovi, ale díky píly a práci spoustu lidí, kteří ne že “jenom” pracují pro Oktagon, ale jsou zapálení pro Oktagon. Mnoho Čechů a Slováků tohle nedokáže pochopit. Jsme zvyklí pracovat “od, do” a dostávat za práci odměnu. V pořádku. Nic proti. Tady ten wipe je jiný. Kdysi dávno mi jeden kamarád dal otázku: “jak nejlépe motivovat své podřízené”. Přidáš jim plat? Za chvilku ho budou chtít zvednout znovu. Dáš jim nějaké bonusy? Ty mají ve vedlejší firmě taky. Ne. To, co je nejdůležitější je umět v lidech zapálit oheň pro danou věc. Pokud vám budou věřit, že ta loď na které jsou, jede správným směrem, nevystoupí, ani když jim vedle budou nabízet nesmysl. Nepřestoupí ani, když budou muset zabrat u vesel, i když vedle na parníku by se mohli jenom vézt.

Zpátky k Oktagonu jako takovému. Tak by jejich hlavní hvězda nebyl Karlos Vémola, ale někdo jiný. Pirát, Magard, Keita, kdokoliv, komu by dali prostor a on by ho dokázal využiít do posledního místečka. Přijde mi, že mnoho bojovníků pracuje s prostorem a možnostmi, které dostává od Oktagonu, jako člověk se svým mozkem. Kapacita obrovská, ale tuto kapacitu dokáže člověk využít jen z 10%. To, že Karlos nastoupil pod plachty Oktagonu pomohlo jak jemu, tak Oktagonu. To je fakt, který nikdo nezpochybňuje. Na druhou stranu Oktagon přežil XFN, protože stál na pevných základech “příběhové” organizace. Nestál a nikdy nebude stát na jednom člověku, na jedné hlavní hvězdě. Oktagon stojí a vždy bude stát na různých příbězích. Není Tvůj favorit Karlos, ok máme tu 300 dalších bojovníků, 300 dalších různých příběhů. Je jen na tobě jaký si vybereš. Zkrátka ten zájem lidí o MMA u nás není způsoben tím, že je tady Karlos Vémola, ale tím, že tady existuje organizace, jako Oktagon. Díky Oktagonu a vizi, že by jednou mohli zápasit v Oktagonu vzniklo spoustu MMA gymů. Už to není pouze o Českém Reinders MMA a OFA na Slovensku. Spočítejte si kolik existuje MMA gymů v Praze, kolik v různých městech. Kolik jich vzniklo po tom, co se Oktagon pořádně rozjel. Kolik se pořádá eventů v amaterských soutěžích v ČR a SR. V tomto jsme, oproti Velké Británii, mnohem dál a to i přesto, že existuje jeden Ir s prořízlou pusou, který je populární nejen ve Velké Británii, ale na celém světě.

Přesto má šanci Oktagon uspět v cizím prostředí navíc v zemi, kde existuje organizace Cage Warriors s více než dvacetiletou tradicí? Ano, má. To, že si dokáže získat i zahraničního diváka, si Oktagon vyzkoušel už na své expanzi do Německa. Kde svého času byla velkým pojmem organizace GMC. Začíná se natáčet nová série Oktagon Challenge, tentokrát v domácím gymu Oktagonu v Šamoríně. A začíná to tam pěkně zostra. A na to, když to mezi dvěma zápasníky jiskří pak i v kleci, se dívá mnohem lépe. Ti dva si totiž nedarují ani “kousek prostoru” a ve vzájemném souboji jdou do všeho naplno. Někdy i se značným rizikem. Mezi Slovenskem a Českem to nikdy “nejiskřilo” tolik, jako mezi Irskem a Anglií. Nevíme, zda se pak bude v natáčení pokračovat i v Anglii, potažmo v Irsku. V každém případě pro Oktagon je velké výhoda, že se natáčí v prostředí, které zná. Pokud máme informace z natáčení německé výzvy ta práce lidí, které zaměstnali v Německu, vykreslila na tváři Pala Nerudy pár vrásek navíc.

Jiskření mezi národy Anglie a Irska k tomu projekt From The Stage to The Cage. Ano tohle bude mít mnohem větší sledovanost než Cage Warriors, nebo UFC v Londýně. Spíš by mě překvapil opak. Co mě naopak absolutně nepřekvapuje je ignorace, nepochopení, nebo jenom prostě to, že to mnoho lidí z Čech a Slovenska zkrátka nevidí, kam dokázal vyrůst Oktagon a to ještě zdaleka nekončí. Existuje, nebo bude někdy v blízké budoucnosti existovat v ČR, SR podobná organizace? Ne, nikdy existovat nebude. Minimálně dalších 20 let. K čemu lze tento úspěch organizace Oktagon přirovnat? Napadá mě jediná Česká firma, která je nejen u nás, ale hlavně ve světe velkým pojmem na poli antivirových firem a to je Avast. Minimálně 70% lidí, co přišlo do styku s PC a Windows ví, že existuje nějaký antivir, co se jmenuje Avast. Otázka je kolik z nich ví, že se jedná o úspěšnou Českou firmu, která vznikla před 35 lety.

Nemusíš vytahovat hlavu ze svojí bubliny. Stačí se otočit a podívat se ven. Tam někde venku totiž existuje úspěšná organizace, kterou stojí za to sledovat na její další cestě. A to nejen organizaci jako takovou, ale hlavně zápasníky, kteří jsou s ní a kteří píší zase svoje příběhy a inspirují tím další lidi ke změně přístupu ke svému životu.

Pro mě osobně bylo úžasné sledovat změnu přístupu kluka jménem Jirka. 13 letý kluk, který v té době, kdy jsem ho poznal měl přes 100 Kg. Byli jsme spolu na Oktagonu 31, kde zápasil Zdeněk Polívka s Alexem Lohorem. Spolužáci se mu smáli, že se osobně zná se Zdeňkem. Když jim poslal fotku z domácího prostředí už si ho tolik nedobírali. Teď už přes rok chodí na trénky MMA. A co mě absolutně šokovalo byla informace, že se chce jet podívat na turnaj, který pořádá Oktagon v Listopadu v Manchesteru. Z Brna do Manchesteru. Potřebuji někde zjistit jaká jsou omezení na tyto turnaje v Anglii. Protože v Německu se na takový tip akce dostane člověk až od 18 let. Nebo další příběh malého Nicholase Nováka, jehož rodiče obětovali doslova vše, aby mohl trénovat MMA. Ale o tomto příběhu zase někdy jindy a trošku více do detailu. Takže úplně pak nerozumím zákazům pro děti do 18 let na tyto akce, jak je tomu právě v Německu. Ale budiž je to jiná země a jsou to jejich pravidla. Na druhou stranu v České republice nerozumím kodexům, kde se píše, že se nebudou podporovat bojové sporty. Proč? To jako, že díky tomu, že je nebudete podporovat přestanou existovat. Nebo, že díky tomu, že se na to někdo nebude dívat, budou na sebe lidi hodnější. Ne, nebudou. Ale ok vaše pravidla, tak schovávejte dál svoji firmu v písku před tímto “zlým” světem. Pak se ale nedivte, že konkurence, která to v kodexu nemá, je vidět mnohem lépe, protože jen tak mimochodem díky Palovi Nerudovi a Ondřeji Novotému a jejich zálibě v létání, enormě vzrostl prodej ultralight letadel. A to jen díky zveřejněným insta Stories. Pořád vám nedochází, že změnou svého kodexu, můžete mít větší dosah?