Said Suraganov – big problem

V rámci prvního galavečeru organizace RedFace se představil, ve svém prvním profesionálním MMA zápase, borec žíjící trvale v ČR, původem z Kazaschstánu Said Suraganov. Vzhledem k tomu, že se dohodnul zápas na poslední chvíli, zápasilo se nakonec v catchweight do 83,5 Kg. Tento zápasník, ale s největší pravděpodobností nejvíc rozčeří vody váhy do 77 Kg.

Co o něm víme? Žije trvale v Plzni. V rohu měl Filipa Grznára. Trénuje v Plzeňském AtomGymu. A podle informací od moderátora Matouše Rajmonta trénoval i s Machmudem Muradovem. Ale s tím trénovalo spousta zápasníků. Například Matěj Daněk, nebo dojíždí do Monster Gymu na sparringy Dominik Humburger. A v poslední době se tam ukázal i Zdeněk Polívka. Nechci zpochybňovat sparringy. Protože kvalitní sparringy jednoznačně borce posunují vpřed. A většinou to jde vidět. Ale to, že někdo spáruje s těmi nejlepšími, automaticky neznamená výhru v zápase. V kleci, nebo mezi provazy, je to jen a jen o tom borci, co si z toho sparringu za zkušenosti odnesl. Jinak řečeno: zkušenější borec tomu méně zkušenému může ukázat techniku, upozornit na chyby, ale vyhrát zápas si musí každý sám.

Said Suraganov ukončuje soupeře zdroj instagram: @redface

Ale zpět k Saidovi Suraganovi, protože to, co předvedl v kleci rozhodně nebylo jenom tím, že někdy, kdysi, trénoval s Machmudem Muradovem. Tohle byla ukázka čisté hlavy, lehkosti na nohách, přesného úderu, dobrého oka a tvrdých kopů. A stačilo jich jenom pár. Tohle se člověk nenaučí za rok v gymu, i kdyby celý rok trénoval s Jirkou Procházkou a s Machmudem Muradovem dohromady. Tohle chce mnohem delší tréning a talent. Tento souboj mi připomněl dva zápasy. Jeden boxérský, který se odehrál nedávno a kde Pavel Polakovič absolutně přejel zkušeného borce z Ghany Michaela Ansaha a na sebe nenechal prakticky šáhnout, nebo první zápas Bojana Veličkoviče s Emanuaelem Dawou na Oktagonu 25. Kde Bojan Veličkovič v podstatě lowkicky rozebral Emanuela Dawu, který pak do druhého kola už nenastoupil, pro zranění. I zde hrály lowkicky hlavní slovo a je jen otázkou, co se honilo soupeři, Štefanu Bičanovi, hlavou, při dopadu prvního lowkicku. Klobouk dolů před ním, že ten zápas vzal. Navíc v jeho letech. Připsal si tak druhou prohru v profi MMA. Tu první zaznamenal na GCF 5 s Petrem Beránkem. Ale my tu musíme zmínit i druhou věc. Štefan Bičan si zaslouží velký respekt za to, že ten zápas na poslední chvili vzal. Před ním odmitlo do klece se Saidem Suraganovem nastoupit 13 oslovených, mnohem zkušenějších bojvníků. Proč?

Said Suraganov zdroj: instagram @suragan_said

Ano Said Suraganov to měl do soboty v profesionálním MMA 0:0. Ale může se pochlubit sbírkou medailí a pohárů posbíraných ze zápasů v Thajském boxu. Odtud pramení jeho absolutní klid v zápase. Určitě se mnou budou mnozí souhlasit, že thajský box je jiný sport. Ano je jiný. Daniel Škvor měl taky v MMA, svého času, skóre 0:0 a taky se mu težce hledali soupeři. A možná proto se zkušeným borcům úplně nechtělo jít do zápasu s někým, kdo má sice 0:0 skóre v MMA, ale v jiném sportu válcuje jednoho soupeře, za druhým. Jeden příklad za všechny, zkušený zápasník v amatérech pomalu 20 zápasů dostal nabídku na zápas se Saidem Suraganovem. Na první dobrou řekl “Jasně má to 0:0 v profi MMA v pohodě beru, pošli mi insta profil, ať na něj aspoň mrknu.” Vzápětí volá: “To né, to je pro mě moc riziko, sorry do toho nejdu.” Nechci psát, který zápasník konkrétně to byl, modří vědí. Ale takto nějak se domlouvá zápas pro Saida Suraganova.

Said Suraganov bude zkrátka výzva pro každého soupeře a je jen otázkou, kdo bude mít ty “koule” postavit se mu do klece příště.

Teď se tady rozvířila, mezi fanoušku, debata o tom, proč umožní Oktagon MMA Zbyňku Vlčkovi jeho debut v profesionálním MMA a to zrovna na tak specifickém místě, jakým je právě Štvanice. Oktagon MMA za to schytává, od svých fanouškům, celkem negativní ohlas.

Proto jsme se rozhodli udělat anketu, koho by jste viděli zápasit na galavečeru, této velikosti, radši:

  1. Zbyňka Vlčka
  2. Saida Suraganova
Zbyněk Vlček foto: Instagram @zbynekvlcek
Said Suraganov a pár medailí a pohárů. Zdroj: instagram: @suragan_said

Hlasování bude probíhat u nás na Twitteru do 2.7.23

Hlasovat můžete zde:

Jen pro doplnění Zbyněk Vlček trénuje MMA dlouhou dobu, má za sebou minimálně dva amatérské zápasy. Podle Tapology má na svém kontě prohru s Adamem Dvořáčkem na body. Tento zápas se odehrál pod hlavičkou GCF. A opravdu to byl hodně vyrovnaný zápas. Pokud je vám jméno Adam Dvořáček povědomé, tak je to právě ten, co posadil na prdel Matěje Peňáze v Oktagon Undegroundu. A vítezství nad Viktorem Kováčem TKO ve druhém kole. Což se stalo celkem nedávno, březen 2023. Jsou to jen zápasy, které jsou zapsány. K tomu má černý pásek v Judu. Takže opravdu tento jeho debut nepovažujeme za celebrity zápas. A ano je pravda, že nejvíce je známý tím, že mu utekla Sabina s Machem Muradovem.

Said Suraganov nemá žádný zápas v amatérském MMA, v profi, po sobotě, má skóre 1:0. V Thajském boxu je držitelem titulu mistr Kazachstánu. A pár dalších nepodstatných výher.

One Reply to “Said Suraganov – big problem”

  1. Pingback: Red Face – úplné dno, nebo sport a show? – novinky ze světa bojových sportů