Hostem online stremu BEZ MASKY byl člověk, co není moc vidět ale bez jeho práce se zápasníci v bojových spottech neobjdou.
Jedná se o práci cutmana. Marek Kudlička je spolu se svým teamem Slovakia Cutman Team jedničkou v tomto oboru na Slovensku.
Při své práci se potkává se spoustou slavných jmen. Jak se mu tejpují svěřenci Khabiba Nurmagedonova?
Celý rozhovor můžete shlédnout také zde na YouTube.
“Pro mě to není rozdíl jestli tejpuju Mika Tysona, nebo amatéra, který teprve začíná. Pro mě je důležité, udělat si svoji práci, co nejlépe a být při tom, co nejméně vidět a nepřekážet.
Jsem takový obyčejný chlap. Jako cutman nemůžu být v pozici fanouška. Samozřejmě mám taky své oblíbené fightery. Jen to prostě nemůžeš dát najevo. Může se ti při té práci stát, že budeš tejpovat soupeře svého oblibeného fightera. A stejně to musíš udlěat profesionálně, jako by jsi tejpval toho svého oblíbence. “
{ Kdy se zrodila u tebe myšlenka dělat cutmana. }
“Nějak šest, sedm roků zpátky. Jsem velký fanoušek UFC. Díval jsem se jak v rámci UFC tam dávali dohromady úplně zkrvaveného zápasníka, byl totálně rozbitý, všude na obličeji a po těle krev. Pak buch další kolo a borec šel v pohodě pokračovat. Tak mě zajímalo, co se s ním vlastně udělali. Jak to udělali, že zastavili tak rychle krvácení. Zkrátka, co museli udělat pro to, aby mohl pokračovat.
To byl ten impuls, že jsem se o to začal více zajímat.
Hledal jsem na internetu, různě, jestli existuje něco, škola, cokoliv. Pak jsem nakonec našel výběrový kurz na cutmana. I když člověk ten kurz absolvuje není to jednoduché u té práce zůstat. Vím, že z toho výběrového kurzu cutmenů, který jsem absolvoval, pracují jen já a ještě jeden v německu. A ten kurz cutmana není úplně levný.
Ano mám oficiální certifikát od IMAFu, že můžu pracovat jako cutman. Ale certifikát ještě neznamená, že ten člověk to bude a hlavně, že to chce dělat. Víš jako spousta lidí si řekne je to super, potkám slavné fightery, Khabiba, Usmana, Deaka, Martínka, Rajnocha atd. Pak přijde na halu na galavačer a stane se tam nějaký úraz. Je ve stresu, že s tím musí rychle něco udělat. No a najednou je to trošku jinak. Je to víc o práci o stresu, než o tom potřásání si rukou s těmi slavnými fightery. Musíš pracovat pod tlakem v hale plné lidí. Naštěstí tu halu při té práci moc nevnímáš. Prostě jako by tam nebyli. Soustředíš se víc na svoji práci. Stejně tak nevěřím, že tu halu plnou lidí vnímají trenéři, co jsou kolem zápasníka. Taky jsou fokusovaní víc na svoji práci, než na to, že tam fanoušci někomu fandí.
Když to vezmu jak to vypadá z pohledu cutmana celý ten galavečer tak nějak takto.
Přicházímě s mojím teamem cca dvě hodiny před turnajem. Zjistíme, kde jsou šatny. Rozdělímě si úkoly, kdy dko kdy bude. Kdo koho bude tejpovat a začínáme tejpovat první zápasníky.
Není to úplně jednoduché otejpovat ruce. Člověk to musí umět. I když to jednoduše vypadá. “
{ Od Filipa Macka máme informaci, že takové tejpy jako Marek Kudlička mu ještěě nikdo, nidky neudělal. Cítil se v nich naprosto skvěle. A to už si těch zápasů prošel nespočet. }
“Používám profesionální tejpy. Dá se to dohledat je to značka tejpů, kterou používá např. např. Tyson Fury. A zápasníci jsou s tím spokojení. Je spousta firem, které nabízejí různé tejpy. “
{ Jsou speciální obchody pro cutmany? }
“V evropě je takových obchodů velmi málo. Většinou tam, kde prodávají věci pro zápasníky. Já většinou ten materiál, co mám beru z Anglie. A ano v rámci služby cutmanů je už započítaný do ceny služby.
Nedá se na tom vydělat i když by jsi to dělal z laciných materiálů. Z ameriky bych mohl mít taky super zdroj na dodávání materiálu, ale tam je problém s poštovným. S tím pak ta cena na nesmysl.
Za tu dobu ten materiál pro cutmany šel hodně nahoru. Ty kvalitnější pásky nemusíš střihat. Práce s tím je super. Nemáš problém zatejpovat 6-12 zápasníků během jednoho večera. Nejvíc to bylo 21. To už byla trošku divočina.
Pod tejpy používám gázu, ale je trošku jiné než klasické gázy na ošetření zranění.. Je taková příjemější pro zápasníky. Je to o materiálu, ale samozřejmě záleží taky na šikovnosti cutmana.
Stává se, že moje tejpy používjí i na tréninky. Cítí se v tom dobře. Je pak zvyklý z tréninku, je to lepší v zápase. Každý ty tejpy má rád trošku jinak. Jsou pravidla jak mají vypadat. Někdo je má rád tošku volnější. Někdo trošku utáhnutější. Ale pořád to musí být v rámci pravidel.
Samoyřejmě pokud to zápasník vyžaduje může zápasit i bez tejpů. Kontrolor si pak dá jenom poznámku, že zápasník bude nastupovat bez tejpů. V organizacích jsou kontroloři, kteří kontrolují hotové tejpy. Na tejpy pak dá značku, že to zkontroloval. Může se stát, že má sice už udělané tejpy, ale ještě není čas na to aby si nasadil rukavice. Tak to pak kontrolor musí zkontrolovat ještě jednou v okamžiku kdy si zápasník nasadí rukavice. Pak se rukavice zalepí, podle rohu červené nebo modré.
Stalo se mi, že jsem chlapíkovi tejpoval ruku. Pak mi říká moment já musím. Tak jsem mu to nějak ukončil, aby s tím mohl na záchod. Vrátil se a dodělali jsme tejpy. Občas prostě funguje adrenalin, tréma.
Vím, že graplaři nemají moc rádi tejpy. Tak jim vždycky ukazuji vždyť používáte dlaň při graplingu, né hřbet ruky. Ty tejpy slouží hlavně na ochranu kosti, zápěstí. Ale někteří i přes ty tejpy si můžou způsobit zlomeninu. Zkrátka tejpy nejsou stoprocentní ochrana. Zvláště u těch, co mají bombu v ruce.
Pak práce pokračuje před klecí, ringem, natřu tvář zápasníka vazelínou, zkotroluji jestli má chránič zubů. Pak jde na kontrolu ještě k rozhodčímu.
Nechty kontrolujeme už při tejpování. Už se nám párkrát stalo, že musela proběhnout manikůra. O tom, jeslti jsou nechty v pořádku, nebo ne zase rozhoduje rozhodčí před klecí.
Po prvním kole. Cutman má zakázané dávat dohromady zápasníka během kola. Do klece, ringu může pouze doktor a to na základě toho, že ho tam přivolá rozohodčí. Mezi koly pak můžeme zápasníka dávat dohromady my. V kleci je to jednodušší tam můžeme být přímo u zápasníka uvnitř klece. Tam kde je ring jsou ty pravidla přísnější. Do ringu může vstoupit k zápasníkovi jen jeden člen teamu. Ostatní musí být za provazy, venku z ringu. Takže musel jsem už ošetřovat i tak nějak skrz provazy.
Zásadně nezasahujeme do práce trenérů, rozhodčích, organizátorů. Neříkám jim, že by ten zápas měli ukončit. Byť by ten borec byl sebevíc dobitý. Od toho tam jsou právě rozhodčí, doktoři aby to vyhodnotili správně a chránili zdraví zápasníka.”
{ Lehce jsme se dotkli i zápasu Stephana Putze s Viktorem Peštou a jeho ukončení }
“Ten zápas jsem neviděl. Viděl jsem jen fotky. Vím, že ten zápas ukončil rozhodčí. Ale jestli to bylo správně, nebo špatně fakt nedokážu takto určit.
Vždycky je v ringu, kleci rozhodčí, který pozývá doktora aby zkotroloval stav zápasníka a rozhodli jestli se může nebo nemůže pokračovat. Ono lidi si neuvědomují, že na té obrazovce to někdy vypadá jako, že to nic není. Fanoušci vidí jenom modrák pod okem, ale doktor tam může klidně zjistit zlomeninu podočnicovného oblouku. Zkrátka někdy je to horší, než to na obrazovce vypadá. Proto tam ten doktor taky je. Aby to zkotroloval.
Stephan Puetz znám několikrát mi taky “prošel rukama” hlavně v rácmci GMC. A sedí na něj přezdívka německý terminátor. Kolena tvář, všechno dobité, pospravované, sešroubované.
Jo ty věci za mnou? Máme tam podepsané tejpy se zápasu Patrika Rytmuse Vrbovského. Rozhodl se pro náš team a zkrátka jsme si ldsky sedli.
Začal jsem se starat o patrika už na tréninkách stejně, jako kdyby byl na zápase. Prostě tak aby věděl, co a jak. Byl to super nápad pro něho. Pak si fakt připadal jak profi boxer.
A tyhle Patrikove tejpy nikdy neprodám. Až budeme starý dědové tak tohle vytáhneme a řekneme tady je ta historie. Zkrátka některé věci máš vzpomínkévé. Nemají žádnou reálnou hodnotu. Ale vždycky to máš to spojené s nějakou historkou. Např. to že jsem někde dělal v Groznym na ACA 100 tejpy tady tomu zápasníkovi.
Stále musíš být slušný. Prostě nemůžeš začít juchat nad každým známým jménem. Někdy si to sedne, někdy ne. S Rytmusem si to prostě krásně sedlo. A byla sranda.
Attilu znám jako velkéího frajera a férového chlapa s kterým je sranda.Znám ho spíš z té stránky pohodáře, srandisty. Neznám ho z té trenérkské stránky. Jinak s Patrikem jsme většinou byli v OFě, kde se i natáčelo i trénovalo. Natáčeli jsme v OFE s Rytmusem a u jednoho borce, co tam trénoval, se stal cut. Tak jsem mu říkal, že ho dám dokupy. Tak jsem si tam s ním trošku pohrál. Pak mi posílal zprávu, že se mu to hezky zahojilo.
Tejpoval jsem zápasníky, které trénuje Khabib Nurmagomedov. On sám je milý, jeho otec byl taky takový pohodář. V Taškentě jsme byly a shodou okolnosti jsem měl opačný roh. Khabib došel za soupeřem svého svěřence a začal ho utírat ručníkem a já mu říkám, že je to v pohodě, že ho už dám dokupy.
Ty organizace, kterými jsem prošel je hodně. Teď jsem byl nejvíc v ACA, v Rakousku s některými organizacemi. V Polsku ve FAME MMA. Na Slovensku ve většině organizací. Ale i např. v německu v GMC. Mám ještě nějaké nabídky ve světě. Uvidíme jak to dopadne.
Pokud můžu porovnat úrověň organizací tak asi nejlepší, za mě, to je v ACA. Hodně lidí se shoduje, že nejlepší zápas co viděli byl titulový zápas Tomáše Deáka s Sharamazanem Chupanovem v rámnci Fight Nigh Global.
A jeslti se dostanu do UFC jako cutman, to nevím a ani nevím o tom, že by byl v UFC cutman z Čech, nebo Slovenska. Ale upřímě pro mě není rozdíl tejpovat borce na Dracula Night Fight, nebo v UFC. “
{ otázka samozřejmě padla i na to, zda se tím dá uživit. Vzhledem k tomu, že většina zápasníků se jenom zápasením uživit nedokáže. }
“Dá se uživit tím, že děláš jenom cutmena, není to na nějaké vyskakování. Takže ano živím se jenom jako cutman, ale za sebe můžu říct, že to z tebe milionáře rozhodně neudělá.
Nebránil bych se spolupráci s nějakým sponzorem. “
{ Na závěr pár otázek od fanoušků:
Za kolik děláš tejpy? }
“Tejpy okolo 13 EURo. “
{ Jak se jmenuje legendárnáí zpěvák kapely Motörhead? }
“Samozřejmě Lemmy Kilmister – je to moje srdcovka. “
{ Měl jsi sám nějaké zápasy? }
“Hodně dávno, amatérské boxerské. Nic na chlubení. Ale mám aspoň pozitivní skóre. “
{ dělal jsi cutmana jenom individuálně nějakému zápasníkovi? }
“Většinou si organizace žádají cutmanský team jako službu. Ale už jsem jel i jako soukromník se zápasníkem. Většinou v těch postojářských disciplínách. “
{ Koho všeho jsi dával mezi koly se známých osobností. }
“Bylo jich hodně.
Jo dokážu si představit být cutman Tyseno Furyho. “
{ Existují nějaké smlouvy o mlčenlivosti? }
“Jsou nějaké pravidla které respektuješ. Není to o tom, že podepíšeš nějaký papír.
Stále ctím chlapské slovo. “
{ U koho jsi viděl nejhorší cut. }
“V Oktagoně. v Abu Dhabi svěřenec od Khabiba. Vypadal fakt šíleně. A stále tu mám ještě krev na teniskách. A i když vypadal jak vypadal, přesto zvítězil na páku na nohu.
Dagestánci jsou blázni.
Na Drakula Fight tam byl Petr Talafous měl tam tak celkem šílený cut. Rád se tam vracím, protože má rád tuhle galu. Dokážou tam dělat super zápasy.
Těším se na to, co budou teď nové galy. Bude toho docela hodně. “
{ A co říkáš na RFA? Jak vlastně došlo té spolupráci. }
“Byl jsem s Borisem Marhanským: Domluvili jsme se na spolupráci a je pravda, že budeme my jako Slovakia cutman team zajišťovat cutmenskou službu na všech jejich plánovaných galavečerech. Jinak co říkám na novou organizaci. Nechejme se překvapit jak to celé bude. Ti zápasníci prostě chtějí zápasit a všichni zápasit v Oktagonu prostě nemůžou. Stejně to zápasníci dělají pro fanoušky. Nebýt fanoušků tak se ty peníze k těm zápasníkům nedostanou.
Zápasník potřebuje soupeře, stejně jako organizaci, stejně jako fanouška. A pokud se chce někdo dívat na něco jiného, tak ať se dívá. Vždyť se může klidně dívat na seriál.
Štve mě, že někteří fanoušci hejtují české, nebo slovenské borce, kteří zápasí v zahraničí, nebo se zahraničním soupeřem. Přeci nebudu hejtovat slováka, nebo čecha, když vyhraje zápas v zahraničí. Prostě tyhle hejty nechápu.
A ano vypadá to, že jsem tu bez přestávky pro zápasníky. Pokud za mnou borec přijde, že potřebuje např. udělat tejpy, nemám s tím problém. “