Nejaktivnější MMA zápasníci a zápasnice Oktagonu za rok 2021

V roce 2021 přinesl Oktagon pro své diváky jedenáct turnajů.

Oktagon 21 – Oktagon 30

Jeden nečíslovaný turnaj uvedený pod hlavičkou Oktagon Prime 4. Prostě proto, že si číslo Oktagon 30 chtěli organizátoři nechat na 30.12.2021. A pouze těchto níže uvedných 6 jmen zápasnic a zápasníků si v roce 2021 připsalo 4 MMA zápasy v rámci těchto turnajů.

ŽENY

Co se týká ženského MMA zde byly nejaktivnější

Lucie Pudilová,

která zápasila ve 4 zápasech a odcházela z nich 3x jako vítězka.

V roce 2021 2x stála v Oktagonu proti ní stejná soupeřka Marta Waliczek v obou případech jí Lucie Pudilová dokázala porazit. Během roku několikrát změnila gym, aby nakonec začala trénovat pod křídly Straight Blast Gym v Irsku. Který založil a působí zde jako trenér John Kavanagh. Trenér, který připravoval do zápasů i Conora McGregora.

Obrovskou podporu pocítila i od kluků z OFA, kteří ji podrželi při prvním zápase s Martou Waliczek. Marta byla první a zároveň poslední zápasnicí s kterou se Lucie Pudilová střetla v rámci Oktagonu během roku 2021. S rozhodnutím rozhodčích v prvním vzájemném zápase se úplně neztotožňovala Marta Waliczek stejně tak, jako její team a celkem hlasitě se k tomu vyjadřovali. Lucie Pudilová na to reagovala elegantním způsobem. Porazila Martu Waliczek jednoznačně na body v jejich druhém vzájemněm souboji a dala tak jasný signál všem pochybovačům, že ta první výhra rozhodně nebyla náhoda. V rámci roku stihla ještě výhru nad Maiju Suotami a prohru s Talitou Bernardo. Všechny čtyři její zápasy skončily na body. Ze všech zápasníků a zápasnic strávila v roce 2021 nejvíce času v kleci Oktagonu a to celkem 60m. I díky těmto výkonům v roce 2021 patří Lucii Pudilové v žebříčku žen bantamové váhy na fightmatrix.com #23 místo.

Jednoznačně nejaktivnější a nejúspěšnější ženou v Oktagonu v roce 2021 byla

Tereza Bledá,

která se rovněž postavila 4x do klece, ale na rozdíl od Lucie Pudilové 4x odcházela vítězně. O jejich soupeřkách si můžeme myslet cokoliv. Jenže na rovinu ve váze ve které Tereza Bledá zápasí, Flyweight (56.7kg / 125lbs), můžeme v žebříčku Fightmatrixu najít 75 zápasnic. Není se pak čemu divit, že se pro ni konkrétně, hledá soupeřka opravdu těžko. Ten výběr navíc zužuje to, že všechny své dosavadní soupeřky porazila a po zásluze jí momentálně ve Fightmatrixu patří #35 místo. V žebříčku nad ní i pod ní se začínají objevovat zápasnice, které aktivně zápasí v UFC. První soupeřkou s kterou se v roce 2021 Tereza Bledá utkala byla Judyta Rymarzak. Dokázala ji porazit nasazenou submisí v druhé minutě druhého kola. Druhou soupeřkou pak byla Karoline Martins. Ta jako jediná soupeřka dokázala Tereze vzdorovat všechna tři kola. Nicméně výsledek byl jednoznačný a Tereza Bledá si tak připsala svoji první výhru na body. Předposlední soupeřkou v roce 2021 byla Edna Oliveira Ajala. Tento zápas doporučujeme ke shlednutí. V závěru prvního kola dokázala Tereza vzít Edně záda. Nedařilo se ji nasadit submisi a navíc, přestože Tereza Ednu zasahovala údery, ta se dokázala z nevýhodné pozice dostat a následně dostat Terezu pod sebe. V samotném závěru kola, 15s před gongem, se Tereze povedlo ze zad nasadit armbar. A pak, že jsou ženské zápasy v MMA nudné. Rozhodně to neplatí pro zápasy, kde nastupuje Tereza Bledá. Poslední zápas Terezy Bledé byl titulový souboj se zápasnicí Mabella Lima. Tentokrát se Tereza Bledá příliš v kleci nezdržovala, vzala Mabellu na zem, kde lokty v podstatě ukončila zápas a svůj úspěšný rok završila nejen vítězstvám TKO ale hlavně ziskem opasku šampiónky Oktagonu ve Flyweight váha do 56,7 Kg.

V kleci strávila v roce 2021 23m 02s.

Gratulujeme.

MUŽI

Mezi nejúspěšnější a zárověň nejaktivnější zápasniky v roce 2021 v rámci organizace Oktagon MMA, patřili tito borci:

Karol “Bomby” Ryšavý.

Ze 4 zápasů odcházel 2krát jako vítěz. Svůj rok začal soubojem s Miroslavem Štrbákem, který po třech kolech prohrál na body. Pak si připsal dvě důležité výhry. Kdy v prvním zápase utáhl gilotinou ve druhé minutě prvního kola Matěje Kuznika a v dalším zápase vyhrál na body nad Markem Bartlem. Svoji cestu chtěl zakončit připsáním červeného políčka do statistik svého soupeře Losene Keita. Což se mu nejen nepovedlo, ale bohužel, pro Karola, ukázal Losene v zápase kvalitu o dvě třídy výš. Čistý čas, který Karol strávil v kleci Oktagonu za rok 2021 je 34m 45s. Karol Ryšavý v žebříčku fightmatrix zaujímá #260 místo. Je třeba si uvědomit, že je to 260 místo ze skoro osmi stovek zápasníků lehké váhy.

Na pomyslné třetí místo za nás patří jednoznačně

Marcin Cyborg Naruszczka,

který se nejdříve utkal o pozici vyzyvatele s Ericem Spicelym. A už byla domluvená titulová bitva na Štvanici s Karlosem Vémolou. Jak všichni víme, tak musel za Karlose Vémolu, kvůli zranění, zaskočit Samuel Pirát Krištofič a v souboji o prozatímního šampióna zvítězil na body. Marcin si tak připsal první porážku v roce 2021 a v Oktagonu vůbec. V průběhu roku se Marcin objevil v kleci ještě dvakrát. Nebudeme spekulovat jestli ukončení Davida Hoška bylo předčasné, nebo ne. Faktem zůstává, že rozhodčí souboj ukončil a pro Marcina to znamenalo druhou prohru v roce 2021. Chuť si spravil až na závěr roku, kde se utkal s Jakubem Bělém a dokázal ho porazit na body. Pokud by se žebříček bojovníků skládal jen podle stráveného času v kleci Oktagonu, patřilo by Marcinovi jednoznačně první místo. Za rok 2021 to bylo 55m 03s.

Na fightmatrixu mu aktuálně patří #220 místo.

Druhé místo v našem žebříčku nejaktivnějších zápasníků zaujímá

Zdeněk GAMEOVER Polívka

Svůj další rok v Oktagonu začal výhrou nad Filipem Tomczakem. Kdy ve druhém kole převzal otěže zápasu a nedal Filipu Tomczakovi žádnou šanci. Ve druhém kole viselo ve vzduchu předčasné ukončení. K tomu díky závěrečnému gongu oznamujícího konec druhého kola nedošlo. Ve třetím si už Zdeněk Polívka své vítězství pohlídal. A připsal si tak svouji první výhru v roce 2021. V druhém zápase čelil zkušenému zápasníkovi Abdelu Silverback Driai, který v té době měl na svém kontě 6 výher a jednu porážku. Zápas se pro Zdeňka vyvíjel ze začátku slibně. Kdy Abdela v postoji natrefoval a následně vzal na zem. Ze které se Zdeňkovi Abdel dokázal postavit, hodit ho na zem a nasadit kimuru. Mnozí odbornící čekali, že si po této prohře Zdeněk Polívka vybere do dalšího zápasu snadného soupeře. Ono, když skáčete do výšky taky si laťku nedáte výš, když jste nepřeskočili stávající výšku. V MMA to úplně neplatí a Zdeněk Polívka je toho jasným důkazem. Po prohře si řekl o Erica Spicelyho. Veterán UFC, i když někdo tohle označení nemá úplně v lásce. Pravdou je, že Eric Spicely je zápasník, který se měřil s největší světovou špičkou a dokázal je porážet. O tom, že je to velké jméno svědčí i to, že si ho do zápasu o titul přál Karlos Vémola víc než jeho soupeře Marcina. Zdeněk Polívka do tohoto zápasu nastupoval jako absolutní outsider s kursem někde kolem 2,81. Málokdo věřil, že by na Erica Spicelyho stačil.

Tejpy Zdeňka Polívky ze zápasu s Ericem Spicelym s podpisem Erica. Nejsou na prodej.

Paradoxně to byl nejkratší zápas Zdeňka Polívky v roce 2021. K vítězství mu stačila minuta a dvacetdva vteřin prvního kola. Dokonale tak odčinil svou předešlou prohru.

Eric Spicely tímto zápasem >> ukončil svoji MMA kariéru <<

Po předešlém, prohraném zápase, přemýšlel Zdeněk Polívka, jestli by to nechtělo i změnu nástupovky. Nakonec udělal dobře, že zůstal u té své stávajicí Letokruhy od kapely Traktor. Kdo nezná doporučuji podívat se na zápas a pak si poslechnout text.

Po vítězství nad Spicelym přišla nabídka na zápas s Robertem Bryczkem. Jestli po případném vítězství měl být, nebo neměl být náhradníkem pro titulový zápas se Samuelem Pirátem Krištofičem nevíme. Ale udělejte si sami obrázek koho tím českým klukem mohl myslet Ondřej Novotný v rámci svého pořadu MMA LETEM SVĚTEM #215. Jenom upozorňuji, že se bavili s Milošem Petráškem o zápasnících, kteří figurovali v žebříčku Oktagonu MMA v rámci střední váhy.

Faktem zůstává, že na nabídku zápasu s Robertem Bryczekem kývl jeho team až na po druhé. Stejně tak faktem zůstává, že si o Roberta Bryczeka řekl sám Zdeněk Polívka v rozhovoru po zápase s Ericem Spicelym. Díky tomu si v Pardubicích připsal další výhru, tentokrát na body. Roberta k ničemu během všech tří kol nepustil a totálně mu rozkopal nohu. Až ve třetím kole se povedlo zasadit Robertu pár dobrých úderů směřujících na hlavu Zdeňka Polívky. Na výhru v zápase to už nestačilo.

V Pardubicích Oktagon zveřejnil, že Patrik Kincl je to jméno, které nastoupí protí Samuelu Pirátu Krištofičovi jako titulový vyzyvatel místo Karlose Vémoly. Na tiskové konferenci po turnaji se Ondřej Novotný vyjadřoval ohledně nabídky náhradníka titulového zápasu. Jak to bylo reálně je dnes už jedno. Faktem zůstává, že si Zdeněk GAMEOVER Polívka během roku 2021 připsal 3 vítězství, kde do každého zápasu nastupoval jako oustider. Momentálně mu patří #183 místo světového žebříčku na fightmatrix.com. Pro úplnost dodáváme, že žebříček střední váhy na fightmatrixu obsahuje cca 400 jmen. V kleci Oktagonu strávil v roce 2021 32m:45s.

Na konci února by se měl Zdeněk Polívka představit na kartě Oktagonu 31.

Na prvním místě mezi nejaktivnější zápasníky Oktagonu jednoznačně patří

Matěj MONEY Peňáz

Který se nechal v jednom rozhovoru slyšet, že by rád svojí cestu v rámci Oktagon MMA udržel bez porážky. A zatím se mu to daří. Mnozí fanoušci ho už vidí v titulovém zápase. Sám Matěj Peňáz na to má předsi jen střízlivější pohled. Ve stejném rozhovoru říkal, že cítí, že je v MMA stále na začátku a oproti Kickboxu, kde ho od zisku titulu v rámci organizace Glory dělí možná dva zápasy, bude v MMA ta cesta přeci jen delší. Tomu odpovídá i výběr soupeřů. Prvním s kým Matěj Peňáz poměřil síly v roce 2021 byl Romain Debienne, který nastupoval do zápasu se skóre 4:3. Dokázal zkrátit vzdálenost a doslova vlézt Matějovi na záda. Stejně tak dokázal Matějovi vstát ze země po té, co ho Matěj ze svých zad setřásl. Zápas trval 4 minuty a Matěj si odnášel první ukončení TKO v roce. To, jak je na tom Matěj Peňáz se zemí, se mělo ukázat v jeho dalším zápase, který byl domluvený a měl proti němu nastoupit zápasník ze slovenského SFG Braňo Jopo Zuzák na Oktagonu 24. Kvůli svým zdravotním problémům Braňo Zuzák ze zápasu odstoupil. Místo něho se našla náhrada v podobě Carlose Gracy, který měl skóre 2:0 a poslední zápas v MMA v roce 2018. Background v kickboxu buď nebyl vidět, nebo byl Matěj Peňáz o dvě třídy lepší. K výhře mu stačily dva údery do hlavy a zápas skončil TKO po 40s. Škoda, že v té době nenabídl Oktagon Matěji Peňázovi jako soupeře Zdeňka Polívku. Byla by to více než adekvátní náhrada za Braňo Zuzáka. Nehledě na to, že tito dva zápasníci se měli střetnout už v rámci pyramidy Undegroundu. Třetím zápasníkem proti, kterému Matěj stál v roce 2021 byl Mateusz Strzelczyk. Polský zápasník, který dokázal připravit horké chvilky Vlastovi Čepovi a vyhrát nad ním. Zde se nabízí srovnání, ale jak říká klasik tohle srovnání v MMA neplatí a každý zápas je nově psaná kapitola. Zápas s Čepem byl navíc o váhu níž, ve weltru, kde Mateusz dokázal své protivníky porážet. Ve střední váze se mu tolik nedaří. A na tapology se nedá najít žádný jeho vyhraný zápas ve střední váze. Vyjímkou není ani tento zápas s Matějem Peňázem, který skončíl TKO pro Matěje na konci druhé minuty prvního kola.

Posledním a jednoznačně nejzkušenějším soupeřem byl Cheick Kone. Sice prohrál šest ze svých posledních sedmi zápasů před tímto duelem, ale mezi jeho soupeře, s kterými prohrál, byl například i Johnny Walker. Aktuální zápasník UFC. O tom, že rozhodně není žádná “potrava” pro Matěje přesvědčil Cheick Kone tím, že dokázal připravit Matěji Peňázovi horké chvilky jak v postoji, kdy Matěje trefil do hlavy a donutil ho zpomalit, tak v klinči na kleci. Ze kterého se Matěj nedokázal dostat. Je otázkou do jaké míry ovlivnilo výsledek časté roztrhávání klinče pro neaktivitu. A i když se Cheick Kone snažil o aktivní klinč. K aktivnímu klinči, který předvedl Matouš Kohout v zápase s Fero Fodorem, to mělo daleko. V každém případě zápas dokázal Matěj Peňáz ukončit až v první minutě posledního kola a připsal si tak další výhru na TKO. Jen by nás v této souvislosti zajímalo, co myslel Ondřej Novotný tímto vyjádřením.

V každém případě Matěj Peňáz završil svůj rok čtvrtým vítězstvím v roce 2021 s tím, že v kleci Oktagonu strávil ze všech zde zmíněných zápasníků nejméně času a to 17m a 14s. V žebříčku fightmatrix.com mu patří #201 místo.

Gratulujeme

VÝHRAPROHRABILANCE
Muži
MatějMONEYPeňáz
404
ZdeněkGAMEOVERPolívka
312
MarcinCYBORGNaruszczka
220
KarolBOMBYRyšavý
220
Ženy
TerezaBledá
404
LuciePudilová
312