Oktagon 33 Frankfurt n. M. “slon mravence nevidí”

Organizace Oktagon MMA překonala svým turnajem v německém Frankfurtu UFC v několika směrech. Vyprodala halu. Získala si fanoušky. Zaplnila prostor na předních stránkách médií v německu. Vynikající krok byla akvizice Franka Mira do role moderátora. Nic proti Janu Malachovi. Ale dvojice Frank Mir a Bryan Lacey pozvedla komentáře v angličtině na úplně jiný level.

Frank Mir a Bryan Lacey

A za to všechno dostal Ondřej Novotný “krásnou odměnu” v podobě banu na nadcházející UFC v Singapuru.

Nedostal akreditaci jako novinář z toho důvodu, že je hlavní tváří a spolumajitelem Oktagonu.

Člověku se hned vybaví krásná slova Mahátma Gándhího: „Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.“

Lidi v čechách a na slovensku to vnímají jinak. Ti se zabývají tím, že tam někde na konci Slovenska má někdo problém s halou. Faktem je, že se Oktagonu povedlo něco, o co se chtělo pokusit KSW a to prosadit se na Německém trhu.

KSW se za hranice Polska podívalo 5x z toho 3x do Londýna, jednou do Chorvatského Záhřebu a jednou do Dublinu v Irsku.

Uvažovalo o expanzi do Prahy, nebo právě do Německa před tím než přišla epidemie koronaviru. V těchto souvislostech pak informace, že další na řadě je Londýn, může působit jako rýpnutí. Ale rozhodně né jako něco, co by se nemohlo stát realitou. Další otázka, která člověku vytane na mysli. Může se stát Oktagon konkurencí UFC?

Opět se můžemě podívat do historie, kde najdeme, že se Oktagonu povedlo O2 arénu vyprodat hned dvakrát a dostat na akci 20 tis. návštěvníků ve srovnání s UFC 145, kde těch návštěvníků bylo 16 tis. Navíc souboj století v zisku překonal jakýkoliv jiný sportovní event pořádaný v O2 aréně.

Na druhou stranu Oktagon nedisponuje ani takovou mediální silou, ani takovými prostředky jako UFC. A pokud by pořádalo UFC zápas Jiřího Procházky s Janem Blachowiczem s velkou pravděpodobností by dokázali vyprodat větší kapacitu než je kapacita O2 arény.

Pokud se vrátíme jakým způsobem se podařilo Oktagonu “propíchnout” turnajem ve Frankfurtu tuto německou bublinu a jak moc to byl fenomenální uspěch, musíme znát pár faktů z historie UFC.

UFC byla za svoji existenci v Německu 6x. Z toho ve dvou případech v Hamburku.

370UFC Fight Night: Arlovski vs. BarnettSep 3, 2016Barclaycard ArenaHamburg, Germany11,763[260]
446UFC Fight Night: Shogun vs. SmithJul 22, 2018Barclaycard ArenaHamburg, Germany7,798

Při své první návštěvě, kdy jako hlavní zápas byl Arlovski vs Barnett měli návštěvnost  skoro 12 tis. Lidí. Při své druhé návštěvě Hamburku ale už tak úspěšní rozhodně nebyli.

Na kartě zápasili za Německo v rámci tohoto turnaje čtyři němečtí zástupci.

Nick Hein

Nick Hein

Jessin Ayari

Jessin Ayari

Peter Sobotta 

Peter Sobotta

Jarjis Danho

Jarjis Danho

Z toho jeden s tureckými kořeny Jessin Ayari, jeden s polskými kořeny Peter Sobotta.

Tento turnaj zanechal i další polskou stopu a to když se jako jeden z účastníků turnaje představil Jan Blachowicz, který prohrál na body s Alexanderem Gustaffsonem.

O dva roky později  se UFC ve stejné hale s kapacitou 16 000 lidí, podařilo prodat cca polovinu kapacity.

Na tomto turnaji byli hlavními aktéry Maurício Shogun Rua a Anthony Smith, který loktem poslal Shoguna k zemi a vyhrál KO v druhé minutě prvního kola.

Další zajímavostí, co stojí za zmínku je účast Glovera Texiery, který prohrál na tomto turnaji na body s Corey Andersonem. A zaznamenal zde svoji poslední porážku před svým zápasem s Jiřím Procházkou.  

Pak následovala jeho série výher, která vedla až k zisku titulu v souboji s Janem Blachowiczem v Light heavy weight divizi.

Je to přesně ten titul, který se od něj v 11.6.22 v Singapuru pokusí získat český zápasník Jiří Procházka.

Na druhém turnaji UFC v Hamburku mělo Německo tyto své čtyři zápasníky

Khalid Taha

Nick Hein

Nasrat Haqparast

David Zawada.

A i když zde startoval David Zawada, UFC se opět nepodařilo vyprodat celou halu. Navíc návštěvnost byla oproti roku 2016 mnohem menší. Podařilo se jim prodat cca polovinu kapacity haly.

Předcházející čtyři UFC galavečery v Německu byly

13.6.2009 UFC 99: The Comeback (Cologne) – 12,854 (18 500)

13.10.2010 UFC 122: Marquardt vs. Okami (Olberhausen) – 8,421 (12 650) Na tomto trunaji kromě jiných startoval i Karlos Vémola, který nejenže vyhrál nad Sethem Petruzellim dominantním způsobem a ve čtvrté minutě prvního kola zvítězil via TKO, ale odnesl si domů i bonus večera za nejlepší knockout večera. Z německých zápasníků stojí za zmínku Pascal Kraus, který zde mohl slavit své desáté vítezství v zápase s Markem Scanlonem. Pozor desáté vítězství v řadě bez porážky. A odnášel si domů i bonus za zápas večera.

31.4.2014 UFC Fight Night 41: Munoz vs. Mousasi (Berlin) – 8,000 (17 000)

20.6.2015 UFC Fight Night 69: Jedrzejczyk vs. Penne (Berlin) – 8,155 (17 000)

Oktagonu se nejen povedlo prosadit na německém trhu, ale doslova tento trh na pár dní naprosto ovládnout. A my společně s německými fanoušky se můžeme těšit na pokračování této spanilé jízdy a to už na Oktagonu 36 opět ve Frankfurtu n. M.