Keita vs Tichota

Zápas o prozatimní pás šampióna Featherweight pro jednoho a ostřejší sparring pro druhého? Je jedno jak to nazveme, ale rozdíl minimálně jedné třídy tam byl znát. Především ale označením “ostřejší sparring” nechceme snižovat kredit, který si svým výkonem u publika Jakub Tichota získal a který mu po právu náleží.

Jakub Tichota se podruhé ve své kariéře ocitl v roli titulového vyzyvatele. V předchozím klání jen těsně neuspěl v souboji s Mate Sanikidzem. Právě jeho, v titulovém zápase v Bratislavě, zastoupil. A dle našeho názoru si tuto tiulovou šanci rozhodně zasloužil. Mate Sanikidze z titulového souboje odstoupil kvůli zranění utrpěném při tréninku. V rámci Oktagonu 42 se tak uskutečnil zápas o prozatimní pás šampiona ve váze do 66 Kg mezi Jakubem Tichotou a Losenem Keitou.

Všichni víme jak zápas dopadl. Ve čtvrtém kole byl ukončen rozhodčím, který konstatoval, že Jakub Tichota neni schopen dál pokračovat v souboji zápas ukončil a Losene Keita vyhrál zápas via TKO. Dostál tak svým předzápasovým řečem, že určitě vyhraje. Jedno jak, jedno v jakém kole, ale vítězství bude jeho. A bylo

Naproti tomu Jakub Tichota šokoval svět a to né tím, že by Losenovi uštědřil první porážku, jak všude tvrdil v předzápasových rozhovorech, ale tím jak houževnatě se bránil skoro celé čtyři kola a to i se  zraněním. Sotva trošku pookřál, hned začínají spekulace ať už z jeho strany, nebo ze strany jeho trenéra, že by ten zápas dopadl jinak, kdyby neutrpěl zranění, že by dopadl jinak kdyby to nebral na poslední chvíli. 

Zápas na poslední chvíli? Slova Andrého Reinderse před zápasem:

“Kuba je připraven naskočit do zápasu prakticky okamžitě. U něj to není o tom, že trénuje mimo připravu tak nějak laxněji. Opravdu v gymu pomalu spí. Navíc se připravoval na zápas do O2 arény s Ahmedem Vilou.”

Mohl by ve svém rozpoložení v sobotu 29.4.23 šokovat svět a porazit Losene Keitu, kdyby si nezlomil klíční kost? Podle průběhu zápasu, ani náhodou. A to opravdu nechceme ubírat Jakubovi kredit v tom, že ustál s Losenem Keitou skoro 4 kola. Pokud se ale na zápas podíváme objektivím pohledem, byl Losene Keita o dvě třídy lepší a v podstatě si hrál s Jakubem Tichotou jako kočka s myší. Neměl absolutně potřebu hnát se za ukončením a Jakuba Tichotu postupně rozebíral bez toho, aniž by byl kdykoliv byť i v sebemenším ohrožení. Schytal Losene nějaký highkick? Možná, ale buď byl do krytu, nebo neměl takovou rasanci, aby to Losena v zápase nějak ovlivnilo. Ostatně i u bodových rozhodčích vyhrál všechny 3 bodovaná kola právě Losene Keita , navíc u většiny rozhodčích o dva body. Nebyl tam ani náznak nějakého aspektu boje v kterém by byl Jakub Tichota lepší. Byl by Jakub na zemi lepší, než Losene. To se už nedozvíme. Boj začáná vždy v postoji. A v postoji Losene Keita absolutně dominoval. Jakékoliv útoky ze strany Jakuba Tichoty tvrdě eliminoval. Stejně tak eliminoval jakékoliv naivní nástupy na takedowny ze strany Jakuba Tichoty. Ty svoji naivitou velmi připomínaly nástupy na takedown Ivana Buchingera (v zápase Ivan Buchinger vs Losene Keita)

Před zápasem Losene Keita říkal, že souboje, kde nemusí soupeře honit po ringu, mu vyhovují mnohem více. A na průběhu zápasu to bylo více než znát. 

Jakub Tichota a jeho úspěch se zvelčuje? Možná ano, možná ne. Fakta hovoří takto:

Losene Keita je vítěz a i když ještě neporazil Maté Sanikidzeho, pro mnohé už je právoplatným double šampiónem. 

Jakub Tichota ustál 3 celé kola, kde byl hodně bitý a odnesl si ze zápasu zranění, které mu způsobil právě Losene Keita, přesto se rval skoro celé 4 kola a souboj rozhodně nevzdával.

Losene Keita porazil v prvním kole Ivana Buchingera.

Ivan Buchinger porazil v prvním kole Ronyho Paradaisera. Ivan Buchinger je momentálně díky zranění mimo zápasové tempo. A s největší pravděpodobností mu chvilku bude trvat, než se k zápasení vrátí. 

Rony Paradaiser ustál s Losenem Keitou pět kol. A byl to jediný zápasník, který dokázal souboj s Losenem Keitou přenést na zem. 

A ačkoliv v MMA neplatí jednoduchá matematika. Těch pět kol, které Rony Paradaiser odzápasil s Losenem Keitou, by neměli brát fanoušci na lehkou váhu. Naopak měl by to být jeden z důvodů, proč by měli chtít vidět jejich vzájemnou odvetu. Ten druhý je ten, že v době zápasu s Ronym byl Losene Keita, podle svých vlastních slov, zdravotně indisponován a nepodal takový výkon, jak by si sám představoval.