Losene Keita – vybral jsem si Oktagon

V rozhovoru v MMA Bez Masky byl hostem live streamu Losene Keita z Belgie. Který na Oktagonu 29 deklasoval Karola “Bomby” Ryšavého.

Celý rozhovor ke shlédnutí >> zde <<

Co by mě zajímalo jako klasického fanouška jak se můžeš představit.

Jsem MMA zápasník a jsem zápasníkem Oktagonu.

Kde jsi poprvé začal s bojovými sporty, resp. kde jsi se poprvé setkal s nějakým konfliktem?

Asi to bylo tím, že jsem se hodně rval na ulici. A kamarát za mnou přišel jestli bych nechtěl trénovat a a zápasit v kleci. Před tím jsem hrál fotbal. Ale to nebylo úplně sport pro mě. Zkrátka jsem se hodně poflakoval po ulici a dostával jsem se hodně do rvaček, když jsem byl s přáteli venku.

Trošku víc alkoholu?

Ne, ne žádný alkohol. Nikdy jsem se alkoholu nedotkl.

Takže drogy?

Ne, ne ani drogy, to jen tu kamarád si dělá srandu. Prý my drogy neužíváme, my je jen prodáváme. Ale je to sranda samozřejmě.

Z těch tvýh fotek na instagramu to vypadá, že za tebou stojí hodně peněz. Máš tam spoustu fotek s drahými auty. Můžeš nám k tomu něco říct?

Losene Keita v Delta Motors

Ty fotky s auty jsou proto, že můj kamarád má firmu, která prodává auta Delta Motors. Proto se na mém instagramu objevuje tolik fotek s auty.

Kdy jsi si řekl, že chceš dělat kariéru v tomto sportu?

Hned od začátku, když jsem začal trénovat. Mám rád tréninky. Mám rád výzvy. Zkrátka rád biju lidi v kleci. Na začátku jsem byl hodně natěšený na první zápas. Stále jsem se trenéra ptal, kdy bude první zápas. A on mi říká až budeš připraven. A já mů říkám, ale já už jsem připraven, tak kdy? Nakonec jsem měl první zápas cca 2 měsíce po tom, co jsem začal trénovat.

Kolik jsi měl amatérských zápasů než jsi šel do profesionálních zápasů?

Sedm a myslím, že 2 skončily KO. V amatérech jsem nechtěl tolik riskovat. Nešel jsem tolik po ukončení. Nechal jsem je i vstávat. V profesionálním ringu jsem začal jít víc po ukončení.

Kde se to změnilo, že teď jdeš víc po ukončení?

Trénink změnil moje mentální nastavení. Zkrátka teď se nebojím zariskovat a jít po ukončení.

Jdeš po ukončení jenom v postoji?

Podle mě mám wrestling na lepší úrovni než postoj. A zem? Na té samozřejmě makám a je na vysoké úrovni.

V tom zápase s Karolem Ryšavý předvedl super zápas v postoji. Ale teď se začali objevovat pochybnosti jak dobrý je na zemi.

Pravda je taková, že když se podíváte na zápasy Karola Ryšavého, je to zápasník, který má dobré kardio, ale v postoji není tak dobrý. Takže proč bych měl s ním jít na zem, když jsem věděl, že ho porazím v postaji. A faktem je, že Karol hodně využívá toho, když jde proti němu někdo po takedownu. A snaží se mu nasadit submisi. Tak proč bych se měl pokoušet jít s ním na zem. Když jsem lepší v postoji než on.

Teď tě čeká zápas s Rony Paradaiserem. Už jsi se díval na všechny zápasy Ronyho? A už máš taktiku na zápas s ním?

Díval jsem se na všechny jeho zápasy. Je to dobrý postojář. Super mu vyšel jeho poslední zápas s Ardou Adashem. Ale ten po něm nešel. víceméně před ním couval. Zkrátka proti němu stáli jen soupeři, kteří před Ronym couvali. Nikdo nešel po něm. Já necouvám.

Takže to bude dobrý zápas.

Stoprocentně. Nedělám žádný krok zpět. Jdu vždy dopředu. Podívejte se na zápas s Mateusem Legierskym. Rony je dobrý zápasník, když jde dopředu. Ale není tak dobrý, když bude muset ustupovat. A já nejsem zvyklý ustupovat.

Takže radši nemrkat?

Jo. Nejdu tam prohrát. Jdu vyhrát. Buď KO, nebo submise. Zkrátka ja chci být šampion Oktagonu.

Většina lidí si myslí, že to bude buď první kolo, nebo že to skončí na body.

To nevím. Bude to buď KO, nebo na body. Ale zkrátka vím, že vyhraju. Nevím které kolo. Ale já budu vítězem.

Je jasné, že je tady hodně fanoušku Ronyho. Ale vypadá to, že budeš mít na své straně i hodně českých a slovenských fanoušků. Zaznamenal jsi něco takového?

Jo zaznamenal. V okamžiku, kdy Oktagon zveřejnil oficiální foto zápasu, tak mi přišlo hodně podpory ze strany českých a slovenských fanoušků. Zkrátka mi hodně z nich věří, že vyhraju. Překvapila a zároveň potěšila mě ta podpora od nich.

Jak na tebe zapůsobilo, prostředí, kultura, Oktagon jako organizace. Byl jsi před tím někdy v České republice.

Nikdy před tím jsem nebyl v České republice. Tady je hodně lidí, kteří mají rádi sport a jsou velcí fanoušci sportu a dokáží ocenit výkon sportovce. Podobně jako v Belgii. A co se týká Oktagonu tak to je zkrátka jedna z nejlepších organizací v Evropě.

Co české ženy a co typické české jídlo. Jestli ochutnal něco, co tě zaujalo.

Neměl jsem příležitost nic moc ochutnat. Protože jsem byl zrovna v dietě. Ale jestliže mě někdo pozve, tak si rád něco dám.

Líbí se ti české ženy?

Bez komentáře.

Mohli by jsme udělat něco jako večeře s Keitou? Že by tě vítěz nějakého quizu pozval druhý den po zápase a ukázal ti českou pohostinnost?

Skvělý nápad.

Nejde si nevšimnout, že máš vlastní merch.

Jo mám vlastní triko. A teplákovku. Samozřejmě dá se to koupit. 20 EUR triko. Stačí poslat messege přes instagram a domluvíme se. Teplákovka se dá koupit online. Můžeme se potkat po veřejném vážení.

Podle toho jak jsi přišel, tak jsem čekal nějakého drsňáka. A přitom působíš přátelsky.

Jsem fighter, ale vždycky po zápase se zdravím s fanoušky. Je to pro mě samozřejmosti.

Po zápase jsi se vyjádřil směrem k Ivanu Buchingerovi. Jak vidíš zápas s ním. Věříš, že jsi lepší?

Jsem stoprocentně přesvědčený, že ho dokážu porazit. Chci s ním zápasit i kdyby to nemělo být o opasek. Já vím, že je to skvělý zápasník. Má úspěchy, super skóre. Teď má dva opasky. Ale věřím, že ho dokážu porazit. Zkrátka je to velké jméno, které chci porazit. Přišel jsem do Oktagonu, abych tu byl šampion.

Je něco, co by jsi chtěl vzkázat českým fanouškům?

A nový šampión je….

Pokud vím, že někoho můžu porazit. Tak to řeknu.

Oktagon bereš jako přestupnou stanici do světa? Jak jsi se vlastně dostal do Oktagonu?

Dobrá otázka. Měl jsem nabídku na kontrakt v Americe do LFA, ale to jsem odmítnul, protože jsem chtěl získat před tím víc zkušeností. Měl jsem nabídku ještě od KSW. Vybral jsem si Oktagon. Na Oktagon jsem slyšel jenom samé pozitivní věci.

Takže to znamená, že chceš zůstat co nejdéle v Oktagonu.

Z LFA jde spousta zápasníků do UFC. Takže pokud se dostaneš do LFA, tak jsi jeden krok od UFC.

Ale ty sis nevybral LFA. Proč?

Za prvé tehdy jsem zápasil ve weltru. Když se podíváš na ty zápasníky v americe tak v 77 jsou to samý velcí chlapy. Proto jsem taky změnil váhovou kategorii. Zkrátka teď chci nabrat víc zkušeností. Zápasím teprve pět let. Do budoucna chci určitě do UFC. Ale teď je přede mnou cíl porazit Ronyho. Porazit Ivana Buchingera a získat opasek.

Všimli jsme si, že máš svoji vlastní písničku. Kdo ji složil?

Fredy Collins, velmi dobrý rapper z Belgie. Víc písniček můžete najít na Spotify.

Hrál jsi v nějakém videoklipu?

Jo, v pár videoklipech jsem si zahrál. Když mě kamarádi požadali, abych jim tam třeba zastínoval.

Jedna poslední otázka. Měl jsi tam spustu fanoušků ze tvé země. Takže lidi cestují kvůli tomu, aby viděli tvoje zápasy.

Mám spoustu lidí, kteří mě podporují od začátku. Navíc ví, že když někde zápasím, že to bude bomba. Takže mě jezdí takto podporovat. Jsou to jak blízcí přátelé, tak spousta známých.

Věřím, že si svým přístupem získáš hodně přátel i v České republice. Děkujeme za rozhovor a za Tvůj čas.

Taky díky.