Lukáš “Bomby” Fajk

Jak by ses představil, někomu kdo tě vůbec nezná?

Dal bych mu pěstí, aby mě poznal, aby se začal sám zajímat co to bylo za ránu.

Lukáš Fajk Instagram >> zde <<

Jinak, zkrátka jsem profesionální boxer, připravuji se ve Spejbl Gymu. Skóre mám 7:1. Teď mě čeká zápas o Interkontinentální titul s Chorvatem. Se kterým bych měl zápasit v Berlíně v Německu.

Jak sis užil Plzeň?

Ve výsledku užil. Ale je pravda, že už jsem byl na lepších galavečerech. Nebylo to špatné. Jen se mi třikrát změnil soupeř tak to nebylo úplně ono. Ale pak, když už jsem tam byl, tak to bylo super. Podal jsem skvělý výkon. Soupeře jsem ukončil v prvním kole. Zelený políčko, takže fajn. Nějaké chyby tam byly, ale z těch se poučím a jedeme dál. Takže ve výsledku fajn akce. Teď si dávám pouzu, nějakou saunu a tak. A od čtvrtka zahajuji hard přípravu. Určitě pojedu I na jeden, nebo dva kempy do zahraničí. Teď mi posílal manažer z Polska jednoho Španěla, který je hodně dobře bodově na světe, takže za ním poletím na sparingy. A potom budu mít druhý sparingy v Polsku. A nebo pokud budu rozbitý, protože tady mám taky náročnou přípravu, tak zvolím jeden z těchto dvou kempů. Abych byl 100% připravený. Nechci nic podcenit, nechci se zranit. Chci do toho zápasu nastoupit v té nejlepší formě a chci si odnést to na co mám právo a co mi prostě patří. Protože dřu strašně dlouho a chci to.

Jak to vlastně celé s tebou a Boxem začalo?

Dostal jsem se k tomu někdy v 17, 18 letech. Celý život jsem chtěl boxovat, ale vždycky jsem dělal jiný sporty. Až v tom roce 2014 řekl, že stačilo, že chci prostě už jen box. Tak jsme se sebrali s bráchou (Jan Fajk) a šli do Hanuman Gymu v Praze, kde jsme začínali. Jen mě moc nebavil Thajský box, nebo K1, brácha se zas viděl spíš v MMA. Tak jsme se pak rozdělili. Taky už mi to vadilo. Chtěl jsem se umět prát celý život. Furt jsem se pohyboval v prostředí, kde ti silnější si prosazovali svoje. Začalo mě to naplňovat, strašně bavit. Zjistil jsem, že jsem v tom nejlepší a že se tím jednou budu uživit.

A dá se tím živit?

Teď mě to živí úplně naplno. Teď ještě ty lepší časy přijdou. Už mám tu kvalitu. Tak bych si už mohl vydělat lepší peníze, abych si za ně mohl taky něco koupit, třeba byt a tak.

Kdo je teď na tom lépe. Ty nebo brácha?

Teď asi já. Že jsem víc vidět.

Počkej víc vidět, nebo víc vyděláváš?

No, oboje. Takže ideální stav. Celý život jsem si chodil s klukama ťuknout, ale nikdy jsem to nebral tak, že trénuji. Třeba jednou za 14 dní jsem si šel zaspárovat, nebo zabouchat s klukama. Až potom, co jsem začal trénovat fakt 5 dní v týdnu, potom si dovolím tvrdit, že jsem se tomu začal věnovat.

A co byly ty sporty co jsi dělal před tím?

Šest let jsem hrál ragby od malička. A osm let jsem jezdil motokros.

A motokros to tě už neláká?

Vůbec. Já jsem od 18 v podstatě nejel. Ale já motokros jezdil celkem úspěšně. Já startoval I na Mistrovství Evropy. Měl jsem na kontě přes 100 závodů. Věnoval jsem se tomu fakt hodně. Dvakrát ročně na soustředění. V létě, v zimě.

U toho motokrosu je to stejně jako u autokrosu, že do toho cpeš peníze a pomalu se tím živit nedá?

Přesně jenom cpeš peníze. Tam ani nemůžeš nic vyhrát. To jsou sporty o ničem v tomto směru. V Evropě úplně. Možná v americe je to jiné. Hlavně nikdo to nemůže dělat na vrcholové úrovni. Protože ty podmínky jsou tak finančně náročné, že to prostě nejde utáhnout.

A na zábavu nějakou motorku máš?

Jo to mám. Na silnici Kawasaki Ninju. Vykompenzoval jsem si krosovou motorku s enduro motorkou, silníční motorkou. A docela mě to baví víc.

A nebojíš se, že tě někdo sejme na silnici? Přeci jen dnes někteří lidi jezdí jak …

Nějaký riziko tam je. Já dělal 6let I taxikáře. Takže si ty rizika docela uvědomuju. Jezdil jsem hodně v provozu. Platí to, že čím je člověk víc vyježděný, tím je opatrnějši na silnici. Tohle prostě platí. Já když jedu městem tak ni moc nelítám. Tady jsou největši průsery spíš ty řidiči v kolonách. Mojí chybou to by byla malá pravděpodobnost, že bych způsobil dopravní nehodu. Riziko, že tam někdo udělá nějakou blbost a sejme mě tam samozřejmě je. Chce to umět vyhodnoti rizika, předvídat a vědět co a jak si člověk může dovolit. Jedu dojíždím, nezastavím uprostřed jako auto, ale na kraji. A další takový vychytávky motorkářský, co některým nedotečou ani za 100 let.

Co říkáš na spojení PatronBoxing a Tohle je Box? (o spolupráci Patronboxing a Tohle je box jsme psali >> zde <<

Nevím, přijde mi to hloupost. Měla by tady být konkurence. Jak tu nebude konkurence, tak box neporoste tak nahoru. U toho boxu je to jiný než v MMA. Jsou tam ratingové zápasy, které se zapisují do Boxrecu a ty ostatní. Které v Boxrecu nikdy zapsané nebudou.

V boxu aby si za to dostal na tyhle peníze, tak musíš mít vybudovaný skóre. Musíš mít bodově dobrou skladbu, aby se člověk vůbec dostal k dobře placeným zápasům. Je to zkrátka těžší cesta. Já vím, že Lukáš Konečný má ty kontakty. Ale jednoduše řečeno, jsem rád, že jsem u Patronboxing.

Navíc nevím. Chtít vypadat jako světová stáj a dát si do názvu “Tohle je box”. To je úplná tragédie tohle. Nějaké zápasy o titul Na Větrušce, kde si přiveze jako soupeře nějakýho Vicence někde kdo ví odkud. Pomalu padesátiletý týpek. Tam přišel dostal dva crossy a bylo vymalováno a frajer má pás bez boje a radoval se tam jak kdyby byl v MGM v Las Vegas. 12 vteřin to celé trvalo. Tak hlavně, že tam všichni chlastali Březňák. Fakt dobrá akce. Prostě hrůza. Dobrá reklama pro český box. Navíc tam zápasy vůbec nedávají smysl. Tohle mě fakt neláká.

Jsem rád, že to Patronboxing dělá, tak jak to dělá. Nechá mě zápasit s kvalitními borci, co mě v ratingu posunou nahoru.

Jak to vlastně bylo s Vaškem Pejsarem?

To už teď něřeším, protože nevím kde je pravda. Nevidím do detailů.

Tak se vraťme k něčemu příjemějšímu. Jak tě bavila Lucerna?

Lucernu jsem si užil extrémě vždycky jsem chtěl boxovat v Praze. Konečně jsem boxoval doma. Pocházím z Prahy a celý život žiju v Praze. Takže konečně se boxovalo v nejkrásnějším městě republiky, Jen co bylo naprd, že jsem před tím zápasem onemocněl. Měl jsem 38 horečku. Navíc Adam (Adam Kolařik) rozhodně nebyl lehký soupeř. Má nějakých 140 zápasů na kontě. Je několikanásobný Mistr ČR. Byl na velkých turnajích. Boxuje 15 let. Fakt zkušený borec.

Vím, že si tam pak stěžoval na váhu?

A to je další věc. Neprofesionální komunikace. Že si z jeho stáje nebyli schopni domluvit podmínky. Já jsem boxér. Mě to vůbec nezajímá. Já jsem dostal pokyn, že váha má být do 101 Kg. Přišel jsme na váhu, měl jsem 100 Kg. Pak tam byl prý catchweight 94 Kg. Nějakých 6 Kg rozdíl. Já říkám, co to je já dostal pokyn, že váha má být do 101 Kg. Tak jsem šel za svým manažerem, že žádnou váhu dělat nebudu. Ať to vyřídí s promótérem. Zařídil a bylo. Nebyla to naše chyba. Byla to chyba jeho stáje. A to je zase to, když se to bude spojovat tak ta komunikace půjde přes víc lidí a bude to na prd.

Je tak velký rozdíl v boxu těch 6 Kg?

Já si nemyslím. Hlavně můj soupeř chodil super těžkou váhu. Pro mě je ideální soupeř 110, 120 Kg není pak tak rychlý a já ho mám aspoň čas trefit. Bombu na to mám, abych ho sejmul. Váhu vůbec neřeším. Pokud je týpek o 20 kg težší to vůbec neznamená, že mě má automaticky porazit. Je to o umění. Budu přesnější, budu rychlejší. Prostě ukážu to, co umím. Když si vezmu zápas Zátorský vs Cverna, tam byl extrémní rozdíl a stejně Zátorský vyhrál. Navíc tady byl reálně rozdíl 4-5 Kg. Frajer se dopil. Já moc neshazuji.

Jak je to s váhou v Boxu. V MMA tam se shazují rance. Jak je to tady?

V MMA to jde ochcat, protože tam nepotřebuješ rychlé impulsy ve svalech, ve vláknech. V boxu je to jiný. Tam pokud se shazuje ranec, tak I ten druhý den jsou nohy zatuhlý a s tím se nedá moc boxovat. Proto se takové rance už v boxu neshazují. Tam se shazuje max 6-7 Kg. Víc ne. A v tom MMA tam frajer shodí 20 Kg. Ale pak se podívej na toho Vémolu. Vždyť ten tam chodí, jak kdyby byl po infarktu. Proto taky tak blblě boxuje. Protože shazuje 20 Kg a pak neumí dát ani ránu. To je takový ten chodící typ. Kdyby to udělal v boxu, tak se mu určitě nebude boxovat dobře. To se prostě nedá. A na top úrovni.

Když si vezmeš mého stájového kolegu Vasila Ducára, nebo Peréze, ten shazuje 3 Kg. Nebo 2 Kg. A drží si váhu ve které se cítí nejlíp. Já když shodím 6 Kg na vodě tak se cítím slabej a jsem I pomalejší. Prostě nejlepší je mít váhu v které je tělo zvyklé trénovat a být v nejlepší kondici. Když se tělo cítí přirozeně. Já jsem teď měl zápas v supertěžké, normálně jsem se zastavil v mekáči, dal jsem si dva tousty s kafem. K tomu aspoň dva džusy. Protože jsem tak zvyklý jíst, mám podobný snídaně. A cejtím se na tom dobře. Cejtím se na téhle stravě dobře jak při tréninku, tak při zápase. Říkal jsem si jsem před zápasem, nedělám váhu, tak budu jíst tak, jak jsem zvyklý. Taky jsem přijel k šatně. Zdraví mě netrápilo. Všechno bylo v pohodě. Jsem mohl šlapat 12 kol úplně top připravený. Zkrátka neznamená, že shazovat je lepší.

Jaké zápasy ti vyhovují na míň, nebo více kol?

Určitě na víc kol. Čím delší tím, lepší. Ale nejvíc jsem měl zatím jen 6 kol. Teď budu zápasit na 10 kol v tom Německu o titul.

Když někomu, úplně mimo box, vysvětlíš jak je to teď s tituly?

V rámci ČR to je titul Mistra ČR. V rámci světa je to pak tak, že

boxrec spojuje ty organizace a uznává se jen těch 5 nejprestižnějších.

IBF – International Boxing Federation

IBO – International Boxing Organization

WBA – World Boxing Association

WBC – World Boxing Council

WBO – World Boxing Organization

A v rámci těchto organizací se bojuje o pásy v rámci kontinentů, Evropa, Afrika Amerika atd. Pak je continentální pás to je taková podkategorie těch nejprestižnějších. Já teď budu bojovat o IBO Continental pás v Heavy weight. A pak je už jen světový intercontinental a World Champion. V rámci organizaci IBO pás světového šampióna drží, v mé váze, právě Oleksandr Usyk. Já pás Mistra republiky neberu jako velký úspěch. Váha českého pásu nemá takovou úroveň, jako třeba váha Mistra USA.

Kolik se pohybuje v ČR boxéru na tvojí úrovni, v tvojí váze?

V podstatě dva. Já a Vasil Ducár. Dřív byl ještě Pála.

Máš nějaký vzor ze světových boxérů, nebo boxera s kterým by si chtěl zápas?

Hele, mám hodně boxérů s kterýma bych chtěl změřit síly. Třeba s Usykem, Joshuou s Parkrem. V podstatě s celou tou top desítkou nejlepších s Anthony Joshuou s Deonteyem Weldrem. Těch jmen je opravdu hodně. Chci velký zápasy. Chci zažít to největší peklo, co existuje. I kdybych měl prohrát. Tohle dělá šampióny, že si člověk nevybírá, že vezme jakoukoliv výzvu. A je prestiž se už jenom k takovým zápasům vůbec dostat. Navíc tam už se bavíme úplně o jiných penězích. To je tak, že za ten zápas si člověk může dovolit například koupit barák v Praze. To je prostě extrém.

Když jsi zmiňoval jméno Fury. Co říkáš na zápas Fury vs Jake Paul?

Myslím si, že vyhraje Jake Paul, že vyhraje na body, možná I před limitem, protože to bude zaplacené. Jake Paul je bohatší a budou se na tom dělat hrozné prachy.

Takže nevidíš v tom sportovní stránku?

Bude to o penězích. Neberu to jako sport, beru to spíš jako show. Na druhou stranu Jake není vůbec špatný. Má talent na box, ale začal pozdě a do té topky by se už pravděpodobně nedostal. Do první stovky by se nedostal ani náhodou. Ale mohl by mít dobrou kariéru pár dobrých zápasů. I když né top, ale mohl by z něho být dobrý boxer.

Jaký je vlastně ideální věk, kdy začít s boxem?

Není to moc brzo. Ideální je ten 17, 18 rok. Lepší je před tím dělat atletiku, vědět jak zkoordinovat pohyb. Vědět jak se hýbat. Motoriku, reakce mozku. Třeba ježdění motokár. Prostě pozornost, balance.

Chodíš jezdit na motokáry?

Jo byl jsem teď třeba na Zličíně. Ale nebaví mě to. Potřeboval bych aby to jezdilo aspoň dvakrát rychleji.

Nelákal tě někdy zkusit autokros?

Lákalo, ale nikdy jsem na to neměl peníze. Spíš mě baví někde na poli driftovat s rozpadlým autem. Ale už nechci dělat nic profi. Jen pro zábavu.

Co máš rád za auta?

Mám rád BMW, Mercedesy, Lamborghiny. Nebo třeba Subaru, nebo takový. Elektromobil vůbec, nebaví mě jezdit na vysavači. Já chci aby to auto mělo zvuk, aby to cukalo.

Který ten typ BMW máš nejradši?

Asi všechny pětky a sedmičky. Každou pětku bych chtěl M-kovou. Líbí se mi všechny. Teď jsem měl půjčenou nejnovější, ale už jsem to musel vrátit, protože jsem jen na benínu nechal 6 pětek.

A sám mám BWM jedničku. Tak jsem si vybral 2 litr benzín.

Není to moc malý auto na tebe?

Paradoxně ne. Je to celkem prostorný. Mám sedačku úplně vzadu.

Takže za tebe si už nikdo nesedne?

Ne.

Co odpočinek relax?

Mám dva psy, chatu tam se chodím odreagovat s přítelkyní, nebo do wellness a tak.

Tobě stalkovala jedna fanynka?

Jo to bylo taky stórka. Úplně se na mě nalepila jedna špína. Telefonovala všem známým, chodila do gymů. Všem vykládala jak se mnou spí a tak. Těžko se takového člověka pak zbavuje. Prostě hrůza. Řeši to právníci. (více >> zde <<)

Co máš vlastně za psy?

Mám dva oříšky z útulku. Pořídil jsem si jednoho. Pak jsem si druhého vzal, než o něj někdo bude mít zájem a nakonec u mě zůstal.

Díky za rozhovor.

One Reply to “Lukáš “Bomby” Fajk”

  1. Pingback: 250 tis. Kč, nebo vrať pás – novinky ze světa bojových sporů